Domů Nemoci Léky Tramylpa

Tramylpa

Tramylpa je moderní lék, který vznikl kombinací dvou známých léků, a to tramalu s paracetamolem. Jde o velmi silný lék, který se užívá na léčbu středně silných až silných bolesti. Tedy bolesti, které se nezmírňují po podání běžných analgetik.  Lék mohou užívat dospělí a děti od 12 let.

Jak to funguje

Zatímco paracetamol blokuje enzym cyklooxygenázu, čímž v organismu snižuje tvorbu látek nutných pro plné vnímání bolesti, tramal působí na centrální nervový systém přímo. Dohromady Paracetamol v kombinaci s tramalem mají pak velmi silné účinky.

Indikace

Lék je předepisován k léčbě těžkých ortopedických bolestí. Jde především o onemocnění páteře, ale užívá se i u pokročilých forem artrózy a dále pak i u pásového oparu a u nádorových bolestí.

Kontraindikace

Lék nesmí užívat všichni ti, kteří jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Dále je vyloučeno, aby jej užívali ti, co prodělali akutní intoxikaci alkoholem, hypnotiky, analgetiky, opioidy i psychotropními látkami. Nesmí se užívat spolu s léky MAO a ani 2 týdny po jejich vysazení. Hrozí vám jinak těžká porucha jater. Užívat jej nesmí ani lidé s epilepsií, která není pod kontrolou.

Zvláštní upozornění

  • Nesmí být překročena jeho maximální denní dávka, která činí 8 tablet. Jinak hrozí předávkování lékem.
  • Užívající nesmí užít žádný další lék, který obsahuje paracetamol nebo tramadol hydrochlorid.
  • Nesmí se užívat při závažné poruše funkce ledvin.
  • Podobně na tom jsou i pacienti s poruchou funkce jater.
  • Lék není vhodný ani tam, kde jsou závislí na opioidech. Jde totiž o agonistu opioidu a závislost se jen podporuje.
  • Lidé, kteří jsou náchylní ke křečím, nebo užívají léky, jejichž vedlejším účinkem jsou křeče, riziko vzniku se dost významně zvyšuje.
  • Ohroženi jsou i epileptici, a proto by se jím měli léčit pouze v těch případech, kdy to je skutečně nutné.
  • Nedoporučuje se lék užívat s dalšími opiátovými agonisty nebo antagonisty. Hrozí zde vznik závislosti.
  • U některých nemocných může předávkování způsobit poškození jater.
  • Po vysazení se mohou objevit abstinenční příznaky, a proto se nedoporučuje vysazovat razantně, ale postupně.

Pozor je nutno dávat před operacemi, protože bylo zjištěno, že při užívání tohoto léku spolu s léky pro celkovou anestézii enfluranem a oxidem dusným, zvyšuje se možnost nabytí vědomí během operace.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří nauzea, závratě a ospalost. Jde o velmi častý jev, který byl sledován u více než 10% užívajících. Často se objevuje i zmatenost, změny nálady, poruchy spánku, bolest hlavy, třes, zvracení, zácpa, sucho v ústech, bolest břicha, průjem, pálení žáhy, flatulence, svědění a pocení. Méně často se pak objevují noční můry, deprese, halucinace, ztráta paměti, mimovolné svalové kontrakce, parestézie, zvonění v uších, vysoký krevní tlak, návaly horka, dyspnoe, krev ve stolici, poruchou močení, bílkovinou v moči, kožní reakcí, třesavkou i bolestí na hrudi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here