Domů Nemoci Vyšetření, operace Transplantace kolenní chrupavky

Transplantace kolenní chrupavky

Transplantace kolenní chrupavky je léčebnou možností pro pacienty s poškozenou chrupavkou. Nejčastěji se jedná o osteoartritidy kolenního kloubu.

Chrupavka:

Chrupavka je pokrývá kosti, které se vytváří kost, v místě, kde se kosti stýkají. Ať už se jedná o kloubní hlavice, nebo jamky. Chrupavka je neprokrvená tkáň, která je extrémně hladká a skluzná, zvláště v kombinaci s kloubní tekutinou. Tím je umožněn hladký a bezbolestný pohyb kostí v kloubu. Kostní plochy o sebe nedřou. Chrupavka je však také snadno zranitelná a špatně regeneruje. Její zničení bývá trvalé a nevratné.

Narušení chrupavky:

K narušení kloubní chrupavky dochází nejčastěji při nadměrném zatěžování kloubů či z důvodu jejich špatného vývoje, zánětů či poranění. Chrupavka se může ztenčit, vzniknout díry. S rozšířením poškození se objevují obtíže. Může dojít k celkové destrukci a začnou se o sebe třít kosti v kloubech a dochází i k jejich poškození. Pacienti trpí:

 • Bolesti kloubů, nejprve při pohybu poté i v klidu
 • Otoky
 • Omezení rozsahu pohybu
 • Zatuhnutí kloubů
 • Drásoty a vrzoty v kloubu při pohybu

Léčba poškození chrupavky:

V současnosti se sází hlavně na chondroprotektiva, která však pomáhají hlavně v počátečních fázích nemoci. V pokročilém stadiu se volí kloubní náhrada.

Transplantace kolenní chrupavky:

Další léčebnou možností, která zatím není příliš využívána je využití chrupavky pacienta. K léčbě jsou využity buňky pacienta a vypěstují se chrupavkové buňky, tj. chondrocyty, které vytvoří souvislou vrstvu. Jedná se o novou vrstvu chrupavku, tj. chondrograft. Chondrograft se implantuje do kloubu, kde se uchytí  zaujme místo poškozené chrupavky.

Léčba je vhodná hlavně pro pacienta mezi 10−60 roky.

Průběh přípravy a implantace chondrograftu:

 1. Prvním krokem je odebrání tkáně z chrupavky pacienta, a to hlavně z okrajových míst, kde chrupavka není tolik namáhána a její odběr nezpůsobí problémy. Buňky z odebrané chrupavky jsou v laboratoři namnoženy. Tato fáze trvá přibližně 3−4 týdny.
 2. Kultivace buněk musí být prováděna ve speciálních sterilních a čistých podmínkách. Když je dosaženo požadovaného počtu buněk, jsou promíchány s tkáňovým lepidlem, tím vznikne souvislá vrstva, kterou je možné přenést.
 3. Vypěstovaná chrupavka je do kolene implantována během operace prováděné v celkové narkóze. Jedná se o tzv. artrotomii, což je 15cm řež zepředu kolene, kdy se přetne šlachy upínající kolenní čéšku. Skrz kloubní pouzdro se pronikne do nitra kloubu, kde se upraví zbylá chrupavka pro aplikaci chondrograftu.

Po operaci:

Po dobu 2 týdnů je naložena ortéza s plným klidem, postupně se přidává zátěž. Většinou se obnoví pohyblivost do 6 týdnů.

Komplikace transplantace kolenní chrupavky:

 • Poranění tkání během operace, např. nervů, může dojít k narušení citlivosti
 • Trombotická nemoc a z toho také embolizace
 • Infekce rány

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here