Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Třezalka tečkovaná účinky

Třezalka tečkovaná účinky

Třezalka tečkovanáBylinné léčitelství je stále populárnější a se svými zdravotními problémy se k němu přiklání stále více lidí, kteří přestávají být důvěřiví k chemikáliím, obsaženým v průmyslově vyráběných lécích. Rostlin a plodin, které byly vyzkoušeny jakožto přírodní léčiva, známe nepřeberné množství. Mezi osvědčené patří i třezalka tečkovaná, bylina, která u nás roste běžně podél cest a nabízí pomoc zejména při stresu, lehčích depresích a zlepšování celkového stavu mysli.

Jak třezalku poznáme?

Třezalka tečkovaná (lat. hypericum perforatum) je vytrvalá bylina dorůstající výšky 30-60 cm, která je charakteristická především svým květenstvím. Kvete v letních měsících od června do září, květy vyrůstají v bohatém vrcholíku z vidlanů, jsou pětičetné, zlatožluté a na jejich okraji jsou patrné žlázky v podobně jemných černých teček. Při jejich poškození z květu vytéká černočervený olej hořké chuti. Lodyha je bohatě olistěná drobnějšími vstřícnými listy. Třezalka hojně osidluje slunné stráně, sušší pastviny, louky, okraje lesů a  doprovázet nás může i podél cest.

Léčivé látky obsažené v třezalce

Třezalka je významnou léčivkou díky svému složení. Květ této rostliny obsahuje flavonoidní glykosidy (rutin, hyperosid, hyperin), třísloviny, silice, barviva (hypericin), organické kyseliny, triterpeny, provitamin A, vitamin C či steroly, které mají blahodárný vliv na mnoho zdravotních problémů.

Využití třezalky

Třezalka tečkovaná se pro své složení používá v různých formách k podpůrné léčbě mnoha problémů; její využití je opravdu široké. K vnější aplikaci je nejvhodnější třezalkový olej. Kvalitní olej extrahovaný z třezalky má sytě rudou barvu a pyšní se silně protizánětlivými, dezinfekčními a hojivými účinky na různá poranění kůže, drobné odřeniny, lehké popáleniny, ekzémy, otoky a pohmožděniny. K zevní léčbě hemeroidů lze použít i nálev z třezalky, který se většinou konzumuje a působí uvnitř organismu. Třezalkové čaje (nálevy) jsou velmi účinné v boji s neurózami, které mohou mít nejrůznější podoby od strachu, nervozity, neklidu, úzkostí, psychického napětí, pocitů marnosti, přes lehké až po středně těžké deprese. Svými účinky se třezalka v léčbě těchto problémů vyrovná klasickým lékovým antidepresivům a proto ji dnes najdeme i ve formě farmaceuticky připravených tablet nebo dražé. Třezalkový čaj si vydobyl své pověstné místo v léčitelství i díky svým antibiotickým účinkům, které pomáhají při potížích v trávicím traktu.  Doporučit jej lze k eliminaci zažívacích obtížích (nedokonalé trávení, nechutenství a nevolnosti), při léčbě onemocnění žaludku a dvanáctníku, při zánětech a vředové chorobě. S třezalkou se můžete setkat i v podobě tinktur nebo gelů, které jsou k dostání v některých obchodech s léčivými přípravky.

Návod na přípravu třezalkového nálevu

Léčivou částí rostliny třezalky je její nať. Kvetoucí a olistěné vrcholy rostlin sbíráme nejlépe časně zrána, hned po rozkvětu. Svazečky třezalkové natě se doporučuje sušit v lískách na stinném a suchém místě, aby se zabránilo jejich zvlhnutí a zároveň nadměrnému vysušování. Sluncem poškozená třezalka je zbavena potřebných silic a přirozené barvy. Pokud rostlinu správně usušíme, budou mít listy světle zelenou barvu a květy budou jasně žluté. Třezalkový nálev vyrobíme z dvou čajových lžiček usušené třezalky (přibližně 1,5 g) zalitých 200 ml horké vody. Po čtvrt hodině takto připravený nápoj scedíme a pijeme vlažný po douškách. Čaj konzumujeme vždy čerstvě připravený a pro nejlepší výsledky jej podáváme 2-3 x za den.

Na co si musíme dát pozor

Třezalka je sice léčivá bylina, ale při jejím užívání musíme být opatrní hned z několika důvodů. Užívání třezalky může ovlivňovat působení jiných léků podávaných při léčbě depresí, ale i dalších léčiv, jako jsou antibiotika a hormonální antikoncepce. O vhodnosti používání třezalky s těmito léky je proto vždy nutné poradit se s lékařem nebo lékárníkem. V době, kdy konzumujeme třezalku, bychom se měli vyhnout i nadměrnému slunění, protože může vyvolat přecitlivělost na ultrafialové záření. Jejího užívání by se měli zříct lidé s nízkým krevním tlakem, těžšími formami cukrovky a také lidé trpící alergiemi. Třezalkovou léčbu bychom měli vysadit nejpozději po 2 měsících užívání.

Třezalka tečkovaná je perspektivní bylinou, jejíž spektrum účinků je stále předmětem zkoumání. V současnosti se vášnivě spekuluje například o jejích vlivech na onemocnění jako je herpes (opary), chřipka nebo vir způsobující infekční mononukleózu. Kdo ví, při jakých dalších potížích může být tato rostlina nápomocna. Nicméně pokud hledáte pomocníka, který by vás zbavil klasických projevů stresu, ale i lehčích forem depresí, můžete léčivé účinky třezalky vyzkoušet i vy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here