Domů Nemoci Stomatologie Trhání osmiček

Trhání osmiček

Osmičky, čili zuby moudrosti, jsou zuby, které se v dnešní době zdají zbytečné. Jsou možná více ke zlobě než k užitku. Tyto stoličky jsou pozůstatkem z dob, kdy se člověk živil především syrovou stravou, semínky a syrovým masem. Zuby moudrosti zvětšovaly žvýkací, respektive rozmělňovací plochu.

O osmičkách

Zuby moudrosti v současnosti však již pozbyly funkce. Navíc, v důsledku vývoje se lidem dost výrazně zmenšila čelist. Pro osmičky tu tak není prostor a to je i nejčastější původ problémů s těmito zuby. Velmi často se tyto zuby neprořezají. Rostou po několik let a během té doby mohou vedle silné bolesti způsobit i záněty v ústní dutině. Někdy není zbytí takové chování vyřešit vytvořením cesty pro růst zubu. To je ovšem možné pouze tehdy, pokud je v ústní dutině dostatečný prostor. Ve velkém počtu případů tomu tak není, a proto musí jít osmička ven dřív, než vůbec spatřila světlo světa.

Důvody pro trhání osmiček

 • K nejčastějším důvodem patří prevence. Osmičky jsou nám už na nic, paradoxně však zvyšují riziko kazivosti sedmiček. Díky malému prostoru je tato oblast špatně čistitelná, což způsobuje zánět dásně a ovlivňuje rozvoj zubního kazu. Neochrání je ani ústní vody, výplachy, ba ani sprchy.
 • Dalším důvodem pro odstranění osmiček je nasazení rovnátek.
 • Dále pak paradentóza.
 • Opomenout samozřejmě nesmíme ani kaz.
 • Důvodem může být i příprava dutiny ústní na novou protézu, můstek nebo korunku.
 • Jedním z důvodů může být i zápach z úst a prostý nefunkčnost.

Trhání

Trhání osmiček může být, ale také nemusí být náročným zákrokem. Je to velmi individuální. Nejčastěji k tomu dochází mezi osmnáctým a dvacátým čtvrtým rokem. Pokud je zub prořezaný, je to podobné jako u jiných zubů. V případě, že je však zub ukrytý v dásni, provádí se chirurgická extrakce. U ní je nutné dáseň proříznout, odstranit nepatrné množství čelistní kosti spolu se zubem a zašít ránu několik stehy.  Zákrok probíhá v lokální anestezii. Pokud má nemocný zdravotní problémy, velmi se bojí anebo je zákrok příliš náročný a komplikovaný, může proběhnout i v analgosedaci.

Jak probíhá trhání

 • Před zákrokem je zapotřebí se na všem domluvit. Zjistit jaké máte jiné zdravotní potíže, jaké užíváte léky, jaké máte alergie apod.
 • Trhání zubů probíhá v lokální anestezii.
 • Po vytržení zubu dostanete léky proti bolesti, které by vám měly pokrýt první dny po zákroku. Dále dostanete i instrukce, kterých se budete muset držet po zákroku.
 • V průběhu hojení je vhodné jíst pouze měkká jídla, pít hodně tekutin a na tvář si přikládejte studené obklady.
 • První dva dny po trhání ránu nevyplachujte. Nesmí se odstranit krevní sraženina, která pomáhá jejímu zarůstání. Výplachy úst jsou vhodné až po dvou dnech. Ideální je k tomu speciální roztok peroxidu vodíku z lékárny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here