Domů Nemoci Gynekologie Trichomoniáza: příznaky, léčba

Trichomoniáza: příznaky, léčba

Trichomoniáza je nakažlivá a velkou část populace zasahující pohlavní choroba, která není ve srovnání s ostatními sexuálně přenosnými nemocemi tolik nebezpečná, bývá však zdrojem velmi nepříjemných zdravotních obtíží, zejména gynekologických. Jaké jsou příznaky této nemoci? A jak se trichomoniáza léčí?

Nejúčinnější prevencí trichomoniázy, stejně jako ostatních pohlavních nemocí, je partnerská věrnost.
Nejúčinnější prevencí trichomoniázy, stejně jako ostatních pohlavních nemocí, je partnerská věrnost.

Bičenka poševní

Trichomoniáza patří mezi klasické pohlavní nemoci, které se přenášejí nechráněným pohlavním stykem. Nákaza jiným způsobem než pohlavním stykem, například sdílením společného ručníku nebo žínky, je spíše ojedinělá.

Trichomoniáza je způsobena parazitálním mikroorganismem, konkrétně prvokem jménem bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Bičenka poševní žije buď v pochvě, nebo v močové trubici, kde svému hostiteli, nejčastěji ženského pohlaví, způsobuje nepříjemné obtíže.

Příznaky a projevy

Inkubační doba se pohybuje kolem jednoho týdne, nemoc se může projevit již za několik dní, nebo za dva až tři týdny od nákazy. Mezi typické příznaky trichomoniázy u žen patří svědění nebo pálení v pochvě, zarudnutí sliznic a hustý poševní výtok. Dalšími možnými projevy jsou nepříjemný až bolestivý pohlavní styk a urologické problémy, zejména časté nucení na močení (uretitida), což je dáno tím, že bičenka poševní přežívá nejen v pochvě, ale jak bylo uvedeno výše, také v močové trubici.

Muže infikované bičenkou poševní pak postihuje pouze druhá skupina příznaků, týkající se močové trubice. Některé mužské pacienty trápí bolesti při močení, u jiných může být projev onemocnění bezpříznakový. Nemocí může být zasažena prostata nebo semenné váčky.

Léčba

Pokud ženu trápí příznaky trichomoniázy, měla by co nejdříve navštívit svého gynekologa (muži by měli vyhledat urologickou ambulanci, případně oddělení pohlavně nakažlivých nemocí, tj. venerologie), který provede potřebná vyšetření a předepíše vhodnou medikaci – ženám zpravidla vaginální krém s obsahem metronidazolu, což je látka s antibakteriálním účinkem, která působí proti celé řadě patogenních mikroorganismů (nejen proti bakteriím, ale i proti prvokům). Dále se pacientkám doporučují desinfekční a zklidňující výplachy pochvy, osvědčeným prostředkem je například Rosalgin. Mužům se předepisuje medikace k orálnímu užití (tablety), možná je i aplikace krému s obsahem účinné látky.

Léčba pacientky je účinná pouze tehdy, pokud se léčí také její sexuální partner. (Většina žen se totiž nakazí právě od mužů, u nichž se nemoc téměř neprojevuje, a proto jsou přenašeči, aniž by o tom věděli.) Pokud se pacient neléčí, je zdrojem nákazy. Přípravky s obsahem metronidazolu by neměly užívat těhotné ženy.

Trichomoniáza a ostatní pohlavní nemoci

Trichomoniáza se může vyskytovat ve spojení s jinými pohlavními nemocemi, nejčastěji s kapavkou. V případě, že není trichomoniáza léčena, stane se chronickou. Chronicky nemocný pacient nejenže představuje hrozbu pro své okolí (jmenovitě pro všechny skutečné i potenciální sexuální partnery), ale také je vlivem snížené imunity celkově náchylnější k nákaze virem HIV, který způsobuje AIDS.

Prevence

Vzhledem k tomu, že se trichomoniáza přenáší zejména nechráněným pohlavním stykem (především s partnery, kteří mají větší počet sexuálních partnerů), je nejúčinnějším preventivním opatřením vyvarování se promiskuitního chování – neboli partnerská věrnost. Jinou možností prevence je důsledné používání ochranných pomůcek při pohlavním styku – kondomů, které představují ochrannou bariéru také před nákazou ostatními pohlavními nemocemi, a v neposlední řadě také před virem HIV.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here