Domů Nemoci Oční vady Trifokální čočky: pro a proti

Trifokální čočky: pro a proti

Trifokální čočky jsou to nejmodernější, co v současné době na trhu je. Vůbec první taková čočka byla u nás poprvé voperována v roce 2011. Tyto čočky slibují pohodlný život bez brýlí.

Co je trifokální čočka

Tato čočka umožňuje žít pohodlný život bez brýlí. Nepotřebujete je na čtení, počítač, televizi, řízení auta. Kromě UV filtru má i filtr na ochranu před světle modrým světlem, čímž je ochráněna i sítnice.

Jaké známe nitrooční čočky

Standard

Základní typ čočky, která umožňuje vidění na jednu vzdálenost. Obvykle se vybírá vidění do dálky. Na čtení nemocný potřebuje brýle. Čočka má UV filtr. Jde tedy o monofokální čočku. Pojišťovny ji hradí.

GOLD

O stupeň lepší čočka, skýtá lepší obraz a zlepšuje rozeznávání detailů. Lépe se s ní vidí za šera. Má i UV filtr na světlomodré světlo, takže chrání i sítnici. Může to být i speciální čočka pro vyšší oční vady.

Prémium

Tato čočka je sice monofokální, ale prémiové kvality. Vyrobená z jedinečných materiálů. Má unikátní optické vlastnosti a eliminuje nežádoucí odlesky. Má vyšší kontrastní citlivost a zvýšenou hloubku ostrosti vidění. Vidí se s ní Full HD.

Multifokální čočky

Sem spadá i ona trifokální čočka, ale vedle ní na trhu je i bifokální čočka. Bifokální čočka umožňuje fungování bez brýlí. Vidění je možné na střední vzdálenost. Na počítač a auto to není dostatečně ostré vidění.

Proč dochází k náhradě čočky

Výměna lidské čočky v současnosti patří k těm nejčastějším operacím. Důvodem bývá ponejvíce šedý zákal, u něhož dochází k zakalení čočky přes níž je možné hůře a hůře vidět. Výměna čočky je u tohoto onemocnění jediným řešením. Tato čočka pak bývá nahrazena čočkou umělou. Buď tou základní verzí anebo si pacient může připlatit a zvolit si nějakou lepší verzi. Kromě šedého zákalu jsou umělé čočky vsazovány i u refrakčních operací. Tam čočky zlepšují vidění do dálky, do blízka i na střední vzdálenost.

Jak operace oční čočky probíhá

Výměna oční čočky není nějak složitým zákrokem. Probíhá ambulantně. Obvykle se provádí postupně, čili nejprve se zoperuje jedno oko a po nějaké době druhé oko. Jeden takový zákrok trvá přibližně 90 minut. Jde o bezbolestný zákrok. Oči jsou umrtveny s pomocí kapek. Oko je rozkapáno a operace spočívá v provedení nářezu na okraji rohovky. Tudy operatér zavede do oka ultrazvukovou sondu, s níž rozruší a následně odsaje vaši čočku. Následně pak do pouzdra vloží novou čočku. Během zákroku můžete pociťovat maximálně mírný tlak.

Negativa u této čočky jsou minimální. Zapotřebí je si na tuto čočku déle zvyknout. Jde o to nejmodernější a nejlepší, co je momentálně na trhu. Pokud tedy chcete to nejlepší, je to dobrá volba. Negativní je pouze cena za tyto trifokální čočky. Nejde totiž o pojišťovnou hrazené čočky.

1 komentář

 1. Dobrý den, negativa trifokalni čočky jsou daleko větší než píšete.
  1. Nevhodná pro aktivní řidiče, haló a glare efekty, dost nepříjemná záležitost na kterou se obtížně zvyká, zvláště když si uvědomíte, že to muže trvat celý život. Žádný z lékařů nedokáže odhadnout vaši neuroadaptaci.
  2. Snížená kontrastní citlivost, méně do dálky a výrazně do blízka. Musíte si pomalu svítit i když je šero jen trochu. Obtěžující věc, která se nespraví.
  3. Nutnost přesné korekce dioptrií, jinak se negativa markantně zvýrazňují.
  4. Trifokalni čočky jsou drahé a výsledek bohužel velmi nejistý.
  Článek je evidentně převzatý z oční kliniky, jedna se o nekalou a klamavou reklamu. Nevýhody nejsou objektivně uvedeny, každý člověk reaguje na operaci jinak, dost často negativně.
  S pozdravem. H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here