Domů Nemoci Vyšetření, operace Trombocyty

Trombocyty

Trombocyty, česky krevní destičky, vznikají v kostní dřeni z buněk, jimž se říká megakaryocyty. Nutno říct, že trombocyty nejsou skutečnými buňkami, ale pouze zlomky cytoplazmy těchto obřích buněk. Z jednoho megakaryocytu vznikne až 5000 trombocytů.

O trombocytech

Trombocyty jsou nejmenší krevní částice, jejichž velikost se pohybuje 2–4 μm, tloušťka 0,5-1 μm a objemu 4-8 fl.Trombocyty jsou běžnou součástí krve. Jejich hlavní rolí je podílení se na srážení krve. Jde přesněji o zastavení krvácení a srážení krve shlukování krevních cév zranění. Trombocyty na cévě rozpoznají, kde na cévě k porušení celistvosti došlo. A začnou nasedat na toto místo, změní svůj tvar a váží se jedna na druhou. Postupně tak vzniká trombotická zátka. Pro obnovu cévy je důležité následné uvolnění granulí z trombotické zátky. Normální hodnoty trombocytů v krvi se pohybují od 150 do 450 000/ ml krve. Dobře není ani když je trombocytů málo, ani příliš.

Vyšetření na odhalení počtu trombocytů

Odhalit skutečné množství krvinek v krvi je vlastně poměrně snadné, stačí k tomu jen úplně základní vyšetření krevního obrazu. Zapotřebí je tedy vzít cca 5 ml nesrážlivé krve. Člověk by při tom měl být ideálně nalačno, napít se předtím může čisté vody anebo neoslazeného čaje. Jde o běžný výkon, který se provádí během každého preventivního vyšetření. V jiných případech je odběr naordinován kupříkladu i před operačním zákrokem anebo při podezření z nějakého zdravotního problému. Všichni toto vyšetření v průběhu svého života proděláme několikrát.

Trombocytóza – zvýšená hladina trombocytů

Zvýšený počet trombocytů nemusí u postižených lidí vyvolávat žádné obtíže, jiní se však mohou potýkat s tzv. myeloproliferativním onemocněním. Jde o zvýšené krvácení z důvodu poruchy lepivosti destiček anebo zvýšenou tvorbou trobotických plátů i tam, kde tomu není zapotřebí (dochází pak k ucpání cév, hrozí jejich uvolnění a vznik embolie). Zvýšený počet destiček může způsobit, usilovné cvičení, stres, hormonální antikoncepce i pohyb ve vysokých nadmořských výškách. Vliv na ni má i bakteriální infekce, která zvýší hodnoty CRP v krvi přes 1000 x 10 na devátou v litru krve.

Trombocytopenie

Nízká hladina krevních destiček může být dědičná, ale také i získaná. Trombocytopenie se vyskytuje u leukémie, některých typů chudokrevností, lupusu, žloutenky typu C, HIV, užívání chemoteraputik, alkoholismu, velmi vážného stavu generalizovaného srážení, které probíhá v drobných cévách zvaný DIC, u alergických reakcí, po operacích, a to hlavně gynekologických a u těžkých úrazů.

Projevy trombocytopenie

Snížení trombocytů může být spojeno se snadnou tvorbou modřin, krvácením z nosu, krvácením z dásní, delší krvácení z ran, krvácení z konečníku, krev ve stolici, výskytem krve z moči, silné gynekologické krvácení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here