Domů Nemoci Vyšetření, operace Tryptáza

Tryptáza

Tryptáza je druh enzymu, který se nachází v granulích žírných buněk. Žírné buňky jsou známé také jako mastocyty a hlavní buňky, které jsou zapojené do alergických reakcí. Mastocyty tvoří velké množství látek, které jsou uloženy v granulích. Granula se uvolní při aktivaci mastocytů, nejčastěji po navázání alergenu na povrchové receptory s protilátkami IgE. Dochází k přemostění receptorů, což je velmi silný podnět.

Vyšetření tryptázy:

Hodnoty tryptázy se měří z krevního séra, popř. plazmy. Na to je nutné odebrat žilní krev.

Určují se hodnoty při anafylaktické reakci: první odběr se provede za 15 minut až 3 hodiny po nástupu alergické anafylaktické reakce, druhý odběr je udělán za 24 hodin po vymizení příznaků.

Určení bazální hodnoty: jedná se o hodnotu, které je v těle i bez probíhající anafylaktické reakce.

Je také možné určit hodnoty po smrti, aby se zjistilo, zda člověk (ne)zemřel na anafylaktickou reakci. Krev je nutné odebrat do 48 po smrti.

Normální hodnota v séru je nižší než 11,5 ng/ml.

Zvýšené hodnoty tryptázy:

  • Anafylaktická/alergická reakce – alergická reakce, která je velmi silná provázená systémovými příznaky, které může končit smrtí
  • Systémová mastocytóza – vzácné onemocnění, při němž dochází ke kumulaci mastocytů v tkáních
  • Syndrom aktivace mastocytů – nastocyty jsou aktivovány nejen alergeny
  • Eosinofilní leukémie

V případě anafylaktické reakce je hodnota tryptázy zvýšená přechodně, pouze během reakcí. U ostatních zmíněných patologií může být zvýšená méně, ale dlouhodobě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here