Domů Nemoci Infekce Tuberkulóza

Tuberkulóza

Nejčastější formou tuberkulózy je tuberkulóza plic.

Tuberkulóza (neboli souchotiny, též úbytě a zkráceně TBC) je velmi závažné infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí, a napadá nejen plíce, ale také jiné životně důležité orgány. Jaké jsou příznaky tuberkulózy? Jak se tato nemoc diagnostikuje a léčí?  A jaké jsou možnosti prevence?

Nemoc a její formy

Tuberkulóza (z latinského slova tuberculum znamenající hrbolek) je infekční onemocnění vyvolané bakterií Mycobacterium tuberculosis, které v zemích Třetího světa patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Protože se tuberkulóza šíří kapénkovou cestou, tedy kontaktem s infikovanou osobou, jedná se o vysoce infekční onemocnění. Jak jsme zmínili v úvodu, tuberkulóza je rovněž velmi nebezpečná v tom, že  postihuje životně  důležité orgány, mezi nimi ledviny, játra, střeva, a dokonce i mozek. Dále může postihnout páteř a kosti. Nejčastěji se vyskytující formou tuberkulózy je plicní tuberkulóza zasahující plíce. V následujícím textu se proto zaměříme především na tuto formu nemoci.

Příznaky a projevy

V případě plicní tuberkulózy patří mezi typické symptomy dušnost, bolest na hrudi a dráždivý kašel, při kterém pacient vykašlává hleny s příměsí krve. (Ne vždy však musí být krev v hlenu přítomna.) K tomu se pak řadí obecné příznaky tuberkulózy, jako je horečka, bolesti svalů, noční pocení, celková slabost a úbytek hmotnosti (odtud lidový název pro tuberkulózu úbytě).  V méně častých případech dochází k nákaze jiných orgánů, například zažívacího ústrojí, kdy mohou příznaky tuberkulózy připomínat zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnnova choroba, ale také maloabsorbční syndrom.

Diagnostika

U některých pacientů nakažených TBC se lékaři setkávají s bezpříznakovým průběhem, případně s průběhem, který připomíná onemocnění běžnou chřipkou. Aby se předešlo podcenění diagnózy, je třeba provést test na TBC neboli tuberkulinovou zkoušku. V tomto případě se aplikuje malé množství bílkoviny z tuberkulózní bakterie pod kůži pacienta (obvykle v místě jeho paže) a sleduje se následná reakce. Dále se provádí rentgen hrudníku, vyšetření biologického vzorku (vykašlaného hlenu) a případně další vyšetření.

Léčba

Tuberkulóza se léčí antibiotiky, jedná se vlastně o speciální směs antibiotických a antituberkulinových léků zaměřených na ničení bakterií, které nemoc způsobily. Léky je nutno podávat pacientům dlouhodobě, zpravidla několik měsíců. Úspěšnost léčby je podmíněna důsledným dodržováním medikace. V opačném případě může dojít k úmrtí pacienta. Proděláním nemoci organismus bohužel nezískává vůči tuberkulóze imunitu.

Prevence

Nejúčinnějším způsobem ochrany před nákazou tuberkulózou je očkování. Ve vyspělých zemích, včetně České republiky, je očkování proti tuberkulóze nedílnou součástí povinné lékařské péče. (Na rozdíl od zemí Třetího světa, kde tomu tak není, a kde na tuberkulózu ročně umírá mnoho dětí i dospělých.) Bohužel v poslední době se objevily nové kmeny bakterií tuberkulózy, proti nimž zatím neexistuje účinná očkovací látka. Další možnosti prevence pak spočívají ve vyhýbání se rizikovým skupinám, například narkomanům, lidem nakaženým virem HIV nebo imigrantům z rozvojových zemí, kteří patří mezi časté přenašeče virů, a v důsledném dodržování hygienických návyků.

Z hlediska ochrany zdraví ostatních obyvatel je důležité zdůraznit význam včasné léčby, neboť několik dní po jejím zahájení přestává být pacient zdrojem nákazy pro své okolí. Je proto důležité, aby ani pacienti, ani zdravotníci, nepodceňovali příznaky této nemoci.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here