Domů Nemoci Nervová soustava Turicefalie

Turicefalie

Turicefalie se řadí mezi kraniosynostózy

Kraniosynostózy:

Kraniosynostázy, tedy i turicefalie, vznikají kvůli rychlému kostnatění lebečních švů

Lebka je složená z několika kostí, které jsou propojeny švy, vazivem. Jelikož dětská hlavička roste velmi rychle, a to včetně mozku, musí na to reagovat i lebka. Musí být “pružnější”, růst s mozkem, aby jej neutlačovala. Měkké švy umožní rychlejší růst lebky a její “roztažení”. V případě, že švy předčasně srostou, dochází ke snížení rychlosti růstu lebky, zatímco mozek se stále zvětšuje.

Většinou srostou jen některé lebeční švy, zatímco jiné zůstávají vazivové. To vede k tomu, že část lebky roste a část ne a lebka se deformuje. Někdy samozřejmě mohou srůst přečasně všechny švy

Kraniosynostóza koronárního švu:

Koronární šev spojuje kost čelní a kosti temenní. V případě, že sroste jedna jeho polovina dochází ke vniku plagiocefalie, pokud srostou předčasně obě částí, pravá i lévá, dochází k rozvoji brachycefalie (předozadní zkrácení hlavy). Pokud se k brachycefalii ještě přidá prodloužený vrcholík hlavy, hovoříme o turicefalii

Turicefalie:

Turicefalie vzniká jako následek předčasného srůstu koronárního a dalších švů. Pro turicefalickou lebku je typické, že je v předozadním rozměru kratší, což je spojené se zploštěním čela, ale zároveň je abnormálně vysoká, kopulovitá či věžovitá. V podstatě roste hlavně do výšky. 

Turicefalie bývá často spojené s: 

  • lézí 8. hlavového nervu (vestibulokochleární nerv)
  • šilháním
  • útlakem očního nervu 
  • exoftalmem (oči více vystupují z očních důlků)
  • poškozením mentálních schopností dítěte a syndaktylií (srůsty prstů).

Léčba turicefalie:

Jako prevence poškození centrálního nervového systému se u kraniostenózy, včetně turicefalie musí provést zákrok, který předčasně uzavřený šev “rozvolní”

Může se provést chirurgický zákrok, při němž se šev uvolní a zároveň se vyjme část kosti a celá oblasti se upraví do odpovídající podoby. Operace je však spojené s většími krevními ztrátami a komplikacemi. 

V současné době je možné zvolit i endoskopický zákrok. Na rozdíl od klasické operace je možné využít dvou menších řezů. Během zákroku se odstraní srostlý šev a uvolní se potřebné části lebky tak, aby měl rostoucí mozek dostatek prostoru. Po zákroku je nutné, aby dítě nosilo kraniální (hlavové) ortézy, díky nimž se upraví a udrží tvar hlavy. Ortéza se většinou nosí dvanáct měsíců a je zhotovená přesně na míru pacienta. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here