Domů Nemoci Vyšetření, operace Tympanometrie

Tympanometrie

Tympanometrie je vyšetřovací metoda, která slouží k testování a hodnocení stavu středního ucha, pohyblivosti bubínku a středoušních kůstek (kladívko, kovadlinka, třmínek). Měří se změny tlaku vzduchu v zevním zvukovodu vyšetřovaného ucha.

Tympanometr:

Tympanometr vysílá zvukové vlny do vnějšího zvukovodu (vlny mají frekvenci 226 Hz), které se šíří k bubínku. Ten tyto vlny zachycuje a zpracovává a odráží, přitom se sám rozechvívá. Velká část zvukové energie je převedena přes bubínek na převodní kůstky středního ucha a dále do ucha vnitřního.V takovém případě se pak méně energie odráží od bubínku zpět k tympanometru. Pokud je bubínek tuhý, není rozechvíván zvukovou vlnou a ta se nepřevádí dále do ucha. Velká část přístrojem vyslané energie, zvukových vln, se vrací zpět k senzoru. Tymopanometr tedy měří admitanci, tj. odpor středního ucha.

Přístroj převádí tyto změny do křivek a vytváří výstup v podobě tympanogramu.

Vyšetření:

Vyšetření provádí odborník v otorinolaryngologii. Většinou se nejprve provede otoskopie, tj. vyšetření otoskopem, aby se zjistilo, zda v uchu není nějaká překážka, která mi měnila šíření zvukové vlny. V uchu může být třeba zvýšené množství ušního mazu, cizí těleso. Otoskopií se vyloučí i poškození bubínku, jeho protržení, protože v tu chvíli by se nemohla tympanometrie provádět.

Sonda tympanometru se jemně vloží do vchodu zevního zvukovou a vytváří čistý tón.

Tympanometrii je možné provést i u velmi malých dětí. Nevyžaduje jejich aktivní spolupráci.

tympanometrie

Výsledek vyšetření:

Výsledkem vyšetření je tympanometrická křivka, tympanogram. Rozlišujeme 3 typy křivek. Jejich hodnocení vychází z klasifikace dle Jergera:

  • Křivka A ‒ tato křivka zachycuje fyziologický stav, tedy případ, kdy je ucho zdravé, rozlišujeme ještě podtypy, a to As, se kterou se setkáváme u lehčí tuhosti převodního systému středního ucha (otoskleróze), a Ad, která se vyskytuje u zvýšené pohyblivosti převodního systému (přerušení spojení ušních kůstek, atrofie bubínku)
  • Křivka B ‒ takto křivka je typická tím, že zde není vrcholová hodnota, i při změnách tlaků se od bubínku odráží stejné množství zvuku. S tímto se setkáváme při zvýšené tuhosti převodního systému, např. u stavů, kdy je ve středouší přítomen sekret (záněty středouší bez porušení bubínku)
  • Křivka C ‒ tato křivka se vykresluje u poruchy ventilační funkce Eustachovy trubice. Jsou zachycovány negativní hodnoty tlaku.

Další hodnoty:

Tympanometrií se také může zjistit objem prostoru, do kterého se přenáší zvuk, tlaková vlna, tj. objem zvukovodu, středoušní dutiny.

Moderní tympanometrické přístroje umí vyšetřovat i akustické reflexy svalů středního ucha, tj. svalů, které se upínají i na středoušní kůstky a bubínek). Díky správné funkci těchto svalů je chráněno sluchové ústrojí před poškozením hlukem. Reflexy se vybavují při určité hodnotě decibelů, jiná pro každý sval…

Kdy se provádí:

Tympanometrie se provádí, pokud chceme vyloučit či potvrdit převodní poruchu sluchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here