Domů Nemoci Kůže Ucpaná mazová žláza

Ucpaná mazová žláza

Ucpáním mazové žlázy dochází ke vzniku cysty. To je uzavřený mazový váček naplněný tekutinou (mazem). Dochází k tomu poměrně často, nejde ani o nic zhoubného. Objevit se může de facto kdekoliv na těle, ale nejvíce se objevuje přece jen ve vlasatých částech. Tedy hlavně na hlavě, obličeji, krku nebo trupu. 

Ucpané mazové žlázy je možno označit odborně za sebaceózní cysty, které obsahují tekutý nebo polotekutý materiál. Tyhle cysty obvykle rostou pomalu a nikterak neohrožují život. Nutno však říct, že jsou hodně nepříjemné. 

Příčiny vzniku

Každá mazová žláza produkuje zcela přirozeně maz. Jde vlastně o olej, který potahuje vlasy i pokožku, aby nebyly suché. Může se však stát, že mazová žláza se díky nadprodukci ucpe. Ano, jednou z příčin může být i akné. Ještě častěji však může dojít k poškození žlázy v důsledku nějakého traumatu. To trauma nemusí být přitom nějak dramatické, stačí, když se poškrábete anebo třeba říznete. K dalším příčinám patří deformace mazového kanálku, poškození mazových žláz v průběhu operace a dochází k tomu i v rámci některých genetických onemocnění, jakými jsou třeba Gardnerův syndrom nebo syndrom bazálních buněk. 

Příznaky – projevy

Cysty se vyvíjejí po dobu několika týdnů nebo i měsíců. Po celou tuto dobu si jich vůbec nemusíte všimnout. Malé cysty jsou totiž nebolestivé. Velké cysty jsou nepříjemné, ale i velmi bolestivé. Tlačí. Mazová cysta je považována za neobvyklou, v případě, když je větší než pět centimetrů, často se vrací i po odstranění, spojena je s infekcí, zarudnutím, bolestí a prosakováním hnisu. 

Diagnostika

Lékaři cystu odhalí velmi snadno během běžného vyšetření. Pokud je zapotřebí, může lékař nařídit i další vyšetření, aby vyloučili rakovinu. K vyšetření se proto může použít ultrazvuk, CT a biopsie. 

Jak se taková ucpaná mazová žláza léčí? 

 Někdy se přistupuje k vypuštění jejího obsahu. Lékaři však raději volí jinou alternativu. Je tomu tak i proto, že i potom se stejně po nějaké době zase vrátí. Pomoci může její úplné chirurgické odstranění. Neodstraňují se proto, že by byly nebezpečné, spíše, že překáží, jsou nepříjemné a nepůsobí zrovna esteticky. 

Způsob odstranění je více

Konvenční široká excize odstraní cystu zcela, hrozí zde, že tu ale zůstane dlouhá jizva. 

Maximální excize je spojena s minimálním zjizvením, ale zase nese riziko návratu cysty. 

Vyříznutí s pomocí laseru. Ten vytvoří malou díru pro vypuštění cysty a stěny pak jsou odstraněny za měsíc. 

Po odstranění cysty se oblast obvykle ošetřuje mastí s antibiotiky. Tu je nutno používat do zhojení. Tuto skutečnost nepodceňujte, protože by se vám to nemuselo vyplatit. Infekce jsou poměrně nebezpečné. Vhodné je i užívat krémy, které eliminují výskyt jizev.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here