Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Ulcerózní kolitida: Příznaky, léčba

Ulcerózní kolitida: Příznaky, léčba

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění, které postihuje sliznici tlustého střeva a konečníku. Ve výjimečných případech zasahuje i konec střeva tenkého. Důsledkem této choroby je tvorba vředů a zánětlivé procesy na sliznicích.

Vzhledem k tomu, že se většinou vyskytuje ve vyspělých státech, byla ulcerózní kolitida zařazena mezi civilizační choroby. Častěji jí trpí ženy. První příznaky se objevují ve věku mezi dvaceti až čtyřiceti roky. Toto věkové rozpětí však není žádné dogma. Nemoc se může projevit i u dětí nebo naopak starších jedinců. Projevy choroby probíhají střídavě. Tedy je období, kdy je postižený bez zdravotních problémů a tento časový úsek je pak vystřídán propuknutím aktivní fáze.

Ulcerózní kolitida se rozděluje na několik poddruhů, podle toho, jakou část sliznice postihla. Pokud zasahuje konečník, jedná se o proktitidu. Postižení konečníku a esovité kličce tlustého střeva se jmenuje proktosigmoiditida. Jestliže postižení zasahuje od konečníku po slezinnou formu, jedná se o levostrannou formu. Subtotální forma označuje zasažení sliznice od konečníku po jaterní ohbí. Pokud je postižen celý tračník, mluvíme o pankolitidě.

Příznaky a projevy ulcerózní kolitidy

 • průjem, možno i s příměsí krve
 • nucení na stolici
 • bolesti břicha
 • krvácení z konečníku
 • hlen ve stolici, někdy i hnis
 • bolest konečníku
 • záněty kloubů a žlučových cest
 • vyrážky na pokožce
 • záněty očí
 • únava
 • malátnost

Vznik ulcerózní kolitidy

Jedná se o stres a psychické potíže. Roli hraje také dědičnost a poruchu imunity sliznice. Důležitý vliv mají stravovací návyky. Možnost onemocnění hrozí při vyšší konzumaci čokolády, masa a vajec.

Diagnostika

Jednoznačným diagnostickým vyšetřením je kolonoskopie. Ta může být doplněna rektoskopií nebo gastroskopií.

Léčba ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida
Ulcerózní kolitida

Na prvním místě musí být nastolení dietnějšího jídelníčku. Postižený konzumuje bezzbytkovou stravu. Tedy například nesmí konzumovat různá semínka, ale vhodná není ani většina potravin obsahujících hodně vlákniny. Je nutné hlídat pravidelné doplňování minerálů a vitaminů. Vhodný je i kvalitní pitný režim, ve kterém by se neměly vyskytovat perlivé vody a různé slazené limonády nebo dokonce alkohol.

Klasická medicína podává při nemoci několik druhů léků. Pokud je nemoc ve špatném stádiu, může dojít na chirugický zákrok. Při něm se odstraní část nebo celé střevo a v takovém případě má postižený trvalý vývod – stomie.

Ulcerózní kolitida může mít různé komplikace. Protržení střeva obvykle znamená vznik zánětu pobřišnice. K tomu dochází zejména tehdy, když střevo ztratí schopnost posouvat svůj obsah. Jedná se o tzv. toxický megacolon. Nepochybným rizikem je přeměna postižené sliznice v nádorové bujení. Také proto jsou nutné pravidelné kontroly.

1 komentář

 1. Bez vyřešení základní příčiny (zdroje) ulcerózní kolitidy nepřináší aplikace kortikoidů ani protizánětlivých léků (Asacol) trvalé výsledky. Příčinou kolitidy jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující autoimunitní reakce našeho těla, které následně napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u kolitidy jsou takto postiženy tkáně tlustého střeva a konečníku. Příznaky chronické kolitidy jsou únava, bolesti břicha a konečníku, krev ve stolici, průjem, plynatost, nadýmání, zvýšená teplota, bolest kloubů, žlučové kameny a afty. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si kolitidu sami během dvou měsíců trvale odstranili. Kontakt 608 155 338.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here