Domů Nemoci Stomatologie Umrtvovací vložka v zubu

Umrtvovací vložka v zubu

Umrtvovací vložka v zubu, čili devitalizační vložka, je úzce spjata s devitalizací zubu. Chcete vědět, kdy se s devitalizací zubů setkáte? Máme pro vás odpovědi. Pro začátek můžeme říct, že je to pravděpodobně ve chvíli, kdy se váš stomatolog rozhodne, že místo trhání se vám pokusí váš zub zachránit. 

Co je devitalizace? Kdy je to nutné? 

Současné konzervativní techniky omezily indikace endodontické terapie na minimum, což je však v některých případech nutné pro záchranu zdravé zubní tkáně a zamezení extrakce zubu a následného protetického řešení. 

Kdy je nutná devitalizace

Devitalizace je nezbytná tehdy, když jsou například zubní kazy natolik rušivé, že vytvářejí komunikaci se zubní dření (nervem) se vstupem bakterií, které se v tomto okamžiku mohou volně pohybovat a vytvářet více či méně závažné infekce. Bolest často není přítomna i přes vniknutí bakterií v důsledku chronického zánětu, ten však může kdykoliv vzplanout. 

Kromě toho je kaz často tak závažný, že zničil velkou část zubu a zánět, který normálně vytváří otok. Má vývod, který nedovolí, aby dřeň měla takový nárůst tlaku uvnitř zubu, který by způsoboval bolest. Dalším výskytem je nekróza infikovaného nervu v důsledku často zcela asymptomatického bakteriálního poškození. 

Stručně řečeno 

Devitalizace není nic jiného, než odstranění nekrotického nebo infikovaného materiálu uvnitř zubu, tedy dřeně a pečlivé vyčištění kanálků obsažených v kořenech zubu, kterými proudí větve nervu. Tento zákrok musí být proveden po celé délce zubu bez zanedbání prázdných míst, která z dlouhodobého hlediska mohou způsobit problémy. Řádně připravené a vyčištěné zubní kanálky se pomocí sofistikovaných diagnostických a terapeutických přístrojů naplní vysoce biokompatibilními materiály. 

Umrtvovací vložka v zubu 

Pakliže není možné z časových, ale i ze zdravotních důvodů (jako třeba nižší účinnost anestezie, prvotní ošetření na pohotovosti, horečka nebo celkový stav pacienta) pokračovat v čištění kanálků během jednoho sezení, použije se k ošetření zubu tzv. devitalizační vložka, která je na bázi formaldehydu. Kdysi se k tomu používala arzénová pasta, ale ta je toxická, takže už je zakázaná. Vložka se pak umístí do vyvrtané dřeňové dutiny k nervu, který během několika hodin nebo dní odumře a vydrží to do následující návštěvy zubního lékaře. Takto připravený zub se ještě překryje provizorní výplní, aby devitalizační vložka nevypadla. Pokud nerv zcela odumře, je pak další ošetření zubu již nebolestivé a není zapotřebí u něho anestezie. Používání umrtvovací vložky se v moderním zubním lékařství však považuje pouze za nouzový postup. Může se v zubu ponechat pouze pár dní, maximálně týden. Následně se musí odstranit a úkon na zubu dokončit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here