Únavová zlomenina nártu je známá také pod názvem stresová či pochodová zlomenina.
Nárt (metatarsus) je část nohy, kterou tvoří pět nártních kostí. Ty spojují oblast zánártí s kostmi prstů nohy. Kosti jsou označovány arabskými číslicemi. Nemají vlastní název. 1 je označená pro nártní kost palce, 5 označuje nártní kost pod malíkem.
Obsah článku
Příčiny únavové zlomeniny nártu:
K únavové zlomenině nártu dochází při dlouhodobém přetěžování chodidla. Jedná se často o kombinaci dvou faktorů, tj. nadměrné kilometráže a svalové dysbalance chodidla. Častěji tato zlomenina vzniká u osob s propadlou nožní klenbou. Dalším faktorem, který zvyšují riziko únavové zlomeniny, je snížená hustota kostí. Ta častěji postihuje ženy. Nemůžeme opominout ani negativní roli nadváhy a obezity a volby obuvi.
Příznaky únavové zlomeniny nártu:
Únavová zlomenina nártu nejčastěji postihuje druhou a třetí nártní kost. Pacienty přivádí do ordinace ortopeda či chirurga bolest v oblasti nártu, která může být provázena otokem a bolesti vznikly při nadměrné zátěži. Bolest se však nemusí objevit okamžitě, ale s odstupem několika dní.
Vyšetření:
Únavovou zlomeninu nártu je možné odhalit pomocí fyzikálního vyšetření. To provádí buď ortoped, nebo chirurg. Vodítkem bývá otok na nártem a bolestivost oblasti na pohmat.
Fyzikální vyšetření se doplňuje zobrazovacími vyšetřeními. Nejdostupnější a nejrychlejší je samozřejmě zrentgenování končetiny. V počátcích obtíží však nemusí být na rentgenu patrná žádná změna. Ta se může objevit k po dvou až třech týdnech, kdy se v poškozené oblasti tvoří nová kostní tkáň, tj. kostní svalek.
Pro přesnější diagnostiku je možné použít další zobrazovací metody jako CT, magnetická rezonance či nukleární magnetická rezonance.
Léčba:
Dle závažnosti a umístění zlomeniny nártní kosti se volí léčba. Existují dvě možnosti, a to konzervativní nebo chirurgická (operační).
Konzervativní terapie se u únavových zlomenin nártu volí častěji. Hlavním faktorem léčby je klidový režim a odlehčení postižené končetiny. Proto pacient dostává berle nebo je mu dána speciální bota, která dokáže odlehčit nártu. Někdy se také volí stabilizace přednoží pevným zabandážováním. Nutnost odlehčení trvá většinou tři až čtyři týdny.
Chirurgická léčba je u únavových zlomenin nártu prováděna vzácně. Řeší se pomocí jí hlavně komplikace, které vznikly při hojení zlomeniny. Při špatném hojení vzniká tzv. pakloub, který může činit výrazné problémy a způsobovat bolest. Pak je nutné nohu stabilizovat pomocí dlah a šroubů.
Následná léčba:
Po vyhojení zlomeniny je vhodné navštěvovat rehabilitace s fyzikální terapií, jako je vodoléčba či magnetoterapie.
Nezbytné je cvičení s nohou, tj. posílení svalů nohy, srovnání postavení chodidla atd.