Úplavice je známá také jako dysenterie. Jedná se průjmové onemocnění způsobené měňavkou úplavičnou (prvok) Entamoeba histolytica (amébová úplavice). Existují však i bacilární úplavice, zde je na vině nejčastěji Shigella a jedná se o shigelózy.
Obsah článku
Patogeni:
Prvok Entamoeba histolytica je hojně rozšířen v oblastech s teplým a vlhkým klimatem. Do těla člověka se dostává alimentární cestou, tj. s potravou a nápoji, do nichž se améba dostala. To je spojené s nedostatečnou hygienou rukou a předmětů, které jsou k přípravě jídel používány.
V zkonzumovaném produktu se nacházejí cysty měňavky, které odolávají působení žaludečních šťáv. Měňavka se dostává do tenkého střeva, kde excystuje a následně se rozdělí na 4 améby, které se dále dělí a dostávají se do tlustého střeva. Améby se ve střevě živí hlavně střevními bakteriemi, a pokud jejich počet přeroste, poškozují také střevní sliznici. Ze střeva odcházejí stolicí ve formě cyst (dojde z zacystování, encystaci).
Shigelly jsou tyčinkové bakterie, které se do organismu dostanou stejně jako améby, tj. s kontaminovanou potravou či tekutinami. Pro průniku do střeva se pomnoží a poškozují střevní epitel. Typické pro shigelly je, že produkují poškozující shiga toxin.
U obou onemocnění je rezervoárem a nosičem člověk.
Příznaky úplavice:
Infekce může v obou případech probíhat bez příznaků, tj. asymptomaticky, nebo pouze mírně, může však mít i těžký průběh. Příznaky bývají u obou infekcí velmi podobné. Nejčastěji se u úplavic objevují tyto obtíže: :
- Těžké vodnaté průjmy, v nichž může být také příměs krve a hlenu
- Dehydratace
- Bolesti břicha
- Křeče v břiše
- Nevolnost
- Únava
- Teploty až horečky
- Pokud je přítomna krev ve stolici, může dojít také k anémii a poruchám krevní srážlivosti
- U dětí může dojít k febrilním křečím a meningeálním příznkům
Komplikace úplavice
- Může dojít k protržení střeva se zánětem pobřišnice a sepsí.
- Améba může proniknout i do jater, plic či mozku a vytvořit abscesy, které se musí odstranit chirurgicky.
- Když améby proniknou to slepého střeva, mohou vyvolat apendicitidu.
Diagnostika úplavice:
Úplavice se diagnostikuje dle příznaků. Ty však mohou být shodné s jinými střevními infekcemi. Je tedy nutné provést odběr stolice na kultivaci.
Léčba úplavice
Úplavice se řeší jak symptomaticky, tak cíleně, léky proti vyvolávajícími patogenovi.
V léčba je důležité zmírnit průjem a zpomalit pohyblivost střev, tj. jejich motilitu, dále je nutné podávat tekutiny, které nemocný ztrácí s průjmem, tj. je nutné ho hydratovat. Někdy se doporučují podávat probiotika.
Cílená léčba zahrnuje v případě amébové úplavice antiparazitika, nejčastěji metronidazol či paromomycin dle obtíží, jaké má. Léčebných možností je samozřejmě více. Na shigelózy se předepisují antibiotika, mohou to být např. fluorochinony, makrolidy.
Prevence úplavic:
Prevencí úplavic je dodržování hygieny, např. mytí rukou, a dále pak dostatečná tepelná úprava potravin či jejich omytí.