Domů Nemoci Vnitřní orgány Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum  je bakterie bez buněčné stěny z čeledi mykoplazmat (Mycoplasmataceae), která patří mezi běžné součásti genitální flóry mužů i žen, a kterou najdeme u většiny (až 80%) sexuálně aktivních pacientů. V některých případech může tato bakterie způsobit  nepříjemné zdravotní problémy – ureaplasmatické infekce, nejčastěji se jedná o onemocnění močových cest.

Příznaky onemocnění

Právě opakované infekce močových cest vzbuzují podezření, že jsou v organismu pacienta přítomny bakterie Ureaplasma urealyticum , které tyto záněty způsobují. U mužů mají záněty podobu zánětu močové trubice (uretritida) spojeného s nepříjemnými pocity nebo bolestmi při močení. U žen pak bakterie často vyvolávají záněty močové trubice (projevují se pálením a bolestmi při močení), pochvy, děložní sliznice, děložního hrdla a vejcovodů. U žen je ureaplazmatická infekce rovněž provázena výtokem bílé barvy, pro který je charakteristický lehký zápach. Další zdravotní riziko představují srůsty dělohy. Nakažení pacienti mohou pociťovat zvýšenou únavu.

Riziko nákazy je vysoké

Vzhledem k tomu, že se bakterie přenáší během běžných sexuálních aktivit, a to nejen při pohlavním, ale také při análním styku, jsou rizikovou skupinou všichni sexuálně aktivní jedinci. Bakterie se mohou přenést z pohlavních orgánů jednoho partnera na pohlavní orgány druhého partnera stejně snadno, jako se mohou při orálním styku přenést z úst na pohlavní ústrojí. Bohužel ani důsledné používání kondomů nepředstavuje 100% ochranu. Tu představuje pouze naprostá sexuální abstinence, což je pro velkou většinu zdravých jedinců nereálný požadavek. Inkubační doba se pohybuje v intervalu od jednoho do tří týdnů. Nakažený pacient však může mít ve svém těle bakterie Ureaplasma urealyticum po velmi dlouhou dobu, aniž by se u něho objevily jakékoli zdravotní obtíže, a přenášet onemocnění dále na ostatní pacienty. Zdravotní komplikace se objevují cca u 30% nakažených pacientů. V případě podezření na toto onemocnění by měl pacient navštívit venerologickou ordinaci. Ženy se rovněž mohou svěřit svému gynekologovi.

Diagnóza a léčba

Diagnóza se stanovuje na základě kultivačního vyšetření moči (s využitím speciálních odběrových setů pro stěr močové trubice) nebo sérologického vyšetření krve. Výrazně spolehlivější metodu představuje provedení diagnostického testu DNA. Infekce způsobené bakteriemi ureaplasma urealyticum  se léčí antibiotiky. Mezi účinná antibiotika patří doxycyklin či azitromycin. Dále se používají léky erytromycin, fluorochinolony a klindamycin. Aby však měla léčba význam, je třeba léčit všechny sexuální partnery současně. Antibiotika sice infekci zlikvidují, ovšem při styku s nakaženým partnerem opět dochází k nové infikaci organismu. V tomto ohledu může léčbu velmi zkomplikovat promiskuita některého nebo obou partnerů. Ureaplazmatiké infekce se také přenášejí z matky na plod.

Další zdravotní rizika

Význam léčby nespočívá pouze v prevenci akutních zánětů močových cest, ale i dalších onemocnění, se kterými jsou bakterie Ureaplasma urealyticum spojovány. Jako příklad uveďme chronické blíže nespecifické záněty močového ústrojí, meningitidu (zánět ochranných membrán v oblasti mozku a míchy) nebo zápal plic (pneumonii) u novorozenců. U těhotných žen je přítomnost bakterií rovněž dávána do souvislosti s rizikem spontánního potratu nebo předčasného porodu plodu (narození dítěte před ukončeným 36. týdnem těhotenství s nízkou porodní váhou). Neléčení infekce může vést k neplodnosti u žen a u mužů k zánětu nadvarlat nebo chronickému zánětu prostaty. Podle některých studií snižují tyto bakterie také pohyblivost spermií, čímž mohou ovlivňovat plodnost mužů. Mnoho odborníků však nepovažuje roli bakterií, kterou sehrávají ve vzniku výše zmíněných onemocnění, za příliš významnou.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here