Domů Nemoci Léky Urifos

Urifos

Urifos patří do skupiny antibiotik, jehož stěžejní léčebnou látkou je fosfomycin. Nejde o příliš známé antibiotikum. Toto antibiotikum patří do skupiny staronových antibiotik. Užívá se nejvíce v urologii.

O Urifosu

Jde o poměrně nový lék, který se u nás objevil teprve v roce 2014. Indikován je u močových infekcí. I když je u nás toto antibiotikum nové a stále ještě poměrně neznámé, poprvé se o něm psalo již v roce 1969. Velmi dobře působí na Escherichii coli, Klebsiellu pneumoniae, Proteus sp. nebo Enterobacter. Lék by měl být nasazen až tehdy, když se vyloučí citlivost na jiná antibiotika. 

Princip fungování

Urifos účinkuje na principu narušení struktury stěny bakteriálních buněk. Brání jim tak v dalším množení a zabíjí je. 

Indikace

Jak bylo výše řečeno, předepisuje se u močových infekcí v případě rezistence na jiná antibiotika. Mimo to se však předepisuje i v rámci profylaxe u diagnostických a chirurgických zákroků v oblasti urologie. Vždy je však nutné dodržovat pokyny pro správné užívání antibiotik. 

Dávkování 

  • U nekomplikovaných infekcí se podává obvykle jeden sáček. 
  • U profylaxe močových cest se podává jeden sáček 3 hodiny před výkonem a druhý sáček 24 hodin po výkonu. 
  • Lék není určen pro děti. Možno jej užít až od 12 let. 

Jak ho užívat

Lék se užívá ústy na lačný žaludek, případně před spaním po vyprázdnění močového měchýře. Sáček se má rozpustit ve sklenici vody a vypít okamžitě po zamíchání. Lék užívejte vždy, jak vám řekne lékař. Nikdy si dávkování neměňte. 

Kdo nesmí Urifos užívat

Lék nesmí užívat ti, kdo jsou na ni přecitlivělí. Dále ho nesmí ani nemocní s těžkou renální insuficiencí a dialyzovaní nemocní. 

Upozornění

  • Dejte si pozor na jídlo, může zpomalit jeho účinek, i proto se má užívat nalačno. 
  • Je zde riziko vzniku kolitidy, a proto je důležité, pokud se stane, že se objeví průjem, je důležité okamžitě nasadit tu správnou léčbu. 
  • Nemohou jej užívat ani ti s intolerancí na fruktózu s malabsorpcí glukózy a galaktózy. 

Nežádoucí účinky

  • K těm nejčastějším nežádoucím účinkům patří bolest hlavy, závratě, dyspepsie, zánět gynekologických orgánů, průjem, nevolnost, nauzea, bolest břicha a zvracení. 
  • Lék nesmí být užíván během těhotenství a kojení. 

Předávkování

Dejte si pozor na předávkování, protože pak se mohou objevit poruchy sluchu, kovová chuť, pokles vnímání chuti. V případě předávkování je nutné zahájit podpůrnou léčbu. 

Urifos, čili Fosfomycin trometamol, patří mezi velmi účinné širokospektré antibiotikum, které má velmi silné účinky na urologické infekce. Aby tomu však bylo nadále, nevznikla i na něj rezistence, je zapotřebí dbát a kontrolovat citlivost baktérií, typ baktérií i jeho častost předepisování. Jen tak je možno ochránit uživatelnost tohoto antibiotika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here