Domů Nemoci Příznaky Urobilinogen v moči

Urobilinogen v moči

Hodnoty urobilinogenu se zjišťují při laboratorním vyšetření moči.

Urobilinogen společně se sterkobilinogenem vzniká při odbourávání bilirubinu (odpadního produktu metabolismu červeného krevního barviva vznikajícího v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek). Normální moč obsahuje velmi malé množství urobilinogenu, zvýšené hodnoty signalizují závažné zdravotní obtíže. Signálem zdravotních problémů mohou být i nižší hladiny, než je normál, které mohou poukazovat například na obstrukční poškození jater.

Zvýšené hodnoty urobilinogenu

Urobilinogen je látka vznikající při činnosti střevních bakterií, která se částečně vstřebává ze střeva do krve a v ledvinách se filtruje do moče. Normální hladiny urobilinogenu v krvi se pohybují od 3,2 do 16 umol/l. Zvýšené hodnoty urobilinogenu jsou pak příznakem zdravotních problémů, mezi nimi dysfunkce jater a hemolytické anémie.

Dysfunkce jater

Mezi obecné příznaky nedostatečné funkce jater patří dlouhodobě zvýšená únava, chronické bolesti břicha (v oblasti pravého podžebří), ale také zvýšená teplota nebo dokonce horečka. Dále se mohou objevit kožní projevy, jako je svědění kůže, vyrážka nebo ekzém. Výjimkou nejsou ani jiné projevy alergií. Při lékařském vyšetření jsou diagnostikována zvětšená játra. Příznakům možné dysfunkce jater je důležité věnovat pozornost, neboť neřešení tohoto problému může vést ke steatóze neboli ztukovatění jater.

Steatóza jater

Steatóza jater je závažná metabolická porucha, která postihuje především dospělé pacienty středního a vysokého věku. Nemoc může probíhat zcela bez příznaků nebo se být spojena s obecnými příznaky, jako je únava, neurčité bolesti břicha a kožní projevy. Rizikem u pacientů s jaterní steatózou je žloutenka a střevní neprůchodnost (ileus). Pozor, steatóza může vést i k selhání životně důležitých orgánů, například srdce! Rizikovými faktory pro vznik steatózy jsou obezita, nadměrné pití alkoholu nebo některých léků a těhotenství. Léčba je založena na dietě, která spočívá ve výrazné redukci tuků (a samozřejmě také alkoholu) ve stravě. Pacientům mohou být v rámci léčby předepsána také hepatoprotektiva, což jsou léky zabraňující poškození jater a zvyšující jejich kapacitu.  Závažnou komplikací nemoci je zánětlivé onemocnění jater – steatohepatitida.

Hemolytická anémie

Hemolytická anémie je onemocnění krve charakteristické předčasným rozpadem červených krvinek. U pacientů trpících touto chorobou dochází jednak ke zvýšené tvorbě červených krvinek, a zároveň k jejich zvýšenému odbourávání. Onemocnění může mít několik příčin, základní rozdělení je dvojí, a to na příčiny dědičné a získané, a na příčiny imunitní (poruchy autoimunity), neimunitní a smíšené. Nezávisle na příčině se však hemolytická anémie vyznačuje skupinou základních příznaků, patří mezi ně nápadná bledost a změna barvy kůže (žloutenka). Při lékařském vyšetření je pak obvyklým nálezem zvětšená slezina (protože k rozpadu červených krvinek dochází právě ve slezině). Léčba závisí na konkrétní příčině, obvyklou součástí léčby bývá aplikace kortikosteroidů. Obecně se pak anémie léčí doplňováním chybějících živin, případně léčbou choroby, která hemolytickou anémii způsobila.

Snížené hodnoty urobilinogenu

Jak bylo zmíněno v úvodu, na zdravotní obtíže mohou poukazovat nejen zvýšené hodnoty urobilinogenu v moči, ale také hodnoty snížené. Velmi nízké hodnoty mohou signalizovat obstrukční poškození jater.

Závěrem považujeme za důležité doplnit, že nižší hodnoty urobilingenu v moči jsou pak typickým nálezem po ukončení antibiotické léčby, ale také u dětských pacientů. Pokud tedy nejsou hodnoty v normálu, nemusí se vždy jednat o zdravotní problém.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here