Domů Nemoci Urologie Urostomie, vývod z močových cest

Urostomie, vývod z močových cest

Urostomie je chirurgicky vytvořené spojení mezi břišní stěnou a močovými cestami, tj. vývod z močových cest navenek, pokud není možno obnovit a zajistit odtok moči z močových cest jiným způsobem. 

Kdy se urostomie provádí:

Urostomie je provedena ve chvíli, kdy nedochází k odtoku moči z dolních cest močových. Může jít o:

  • poranění močových cest, tj. močovodů, močového měchýře
  • striktury v močových cestách (zúženiny)
  • pokročilá nádorová onemocnění v močových cestách
  • vývojová vada, nedovyvinutí částí močových cest
  • chronické infekce
  • narušení inervace močového měchýře, po úrazu, nemoci postihující nervový systém, vrozeně (spina bifida)

Druhy urostomií:

Urostomie může mít několik podob. 

  • Urostomie jednoduchá– na povrch břišní stěny jsou vyvedeny močovody (eretery). Moč trvale odtéká do urostomických sáčků, které mají výpustný kohout, jímž je možné moč vypustit. Při takovém provedení je nutno dodržovat přísnou hygienu a stomii ošetřovat. Močovody jsou totiž velmi náchylné k infikování. 
  • Urostomie, která je na povrch vyvedena přes tenké střevo – před provedením urostomie se odejme kousek tenkého střeva. Oba konce střeva se po odejmutí opět spojí. Získaný kousek střeva zůstává v břišní dutině a vytvoří se klasický střevní vývod, do kterého jsem zavedeny močovody.  Tím se snižuje riziko infikování močových cest. Tento typ je také spojen s neustálým odtékáním moči do urostomického sáčku
  • Urostomie s vytvořením rezervoáru – při použití tohoto typu urostomie se z části tenkého střeva vytvoří rezervoár, do něhož jsou zavedeny močovody. Z vytvořeného rezervoáru vede vývod na povrch břišní stěny. Jak se rezervoár plní, vývod je stlačován a nedochází k samovolnému odtékání moči. Je nutné rezervoár po 4 až 6 hodinách vypustit. To se provádí tak, že se zavede gumový katetr do vývodu. Vývod se navenek zazátkovává. Není tedy nutné nosit urostomický sáček. 

Stomie může být zavedena přechodně, do vyřešení potíží, např. po úrazech, pokud dojde ke zhojení močových cest…

Mnohdy je však stomie zavedena natrvalo, tj. jako finální řešení problému, kdy není možné obnovit odtok moči jinými způsoby. 

Urostomické pomůcky

Stomické pomůcky jsou vytvářeny tak, aby byly bezpečné, dobře se s nimi manipulovalo a nedráždily pokožku. Jsou voděodolné a také nepropouští pachy, nemůže dojít k protečení moči ven ani zpátky do močových cest.

Existují stomické sáčky jako jeden kus, který se připevní na stomii, nebo dvoučásťové. Ty se skládají z adhezivní “obruby”/lemu/podložky, který sedí na kůži břicha a objímá stomický otvor. Na tento lem se připevní vak. Přiložený lem může zůstat na břiše až 5 dní a vyměňují se jen sáčky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here