Domů Nemoci Léky Ursofalk

Ursofalk

Hlavní léčebnou složkou Ursofalku je kyselina ursodexycholová, což je sekundární žlučová kyselina. Jde o hepatoprotektivum, čili ochránce jater, jež se uživá především u primární biliární cirhózy, polékového poškození jater, primární sklerozující cholnangitidy, cholestázy v těhotenství nebo u jaterních poruch vzniklých při cystické fibróze.

Lék je dostupný pouze na předpis, který vám napíší lékaři na gastroenterologii, dětské gastroenterologii, hepatologii, infekci, interně, alergologii a klinické imunologii.

Další indikace užívání tohoto léku

Lék se předepisuje i u těch, co mají žlučníkové kameny do 2 centimetrů.

Dávkování a způsob podávání

U žlučových kamenů se užívá při váze do 60 kilogramů 2 tobolky večer, do 80 kilogramů 1 tobolka ráno a 2 tobolky večer, do 100 kilogramů se berou 2 tobolky ráno a dvě tobolky večer. Kameny se s tímto lékem vyřeší do 6 měsíců až 2 let. Vše závisí na velikosti kamenů. Úspěšnost léčby je nutné kontrolovat každé 3-4 měsíce. Dělá se to za pomocí rtg nebo ultrazvuku. Pokud se kameny po 6 měsících ani o kousek nezmenší, je vhodné provést vyšetření, podle něhož pak lékař zváží, zda by nebyla vhodnější jiná léčba.
I po rozpuštění kamenů je však nutné v léčbě pokračovat ještě další 3 až 4 měsíce. Kdybyste léčbu přerušili, rychle dochází k opětnému přesycení žlučí a léčba si vyžádá delší čas. Hrozí i znovuvytvoření dalších žlučových kamenů. Lék není vhodný pro nemocné s váhou menší než 50 kilogramů.

Dávkování u primární biliární cirhózy

Týká se to léčby prvního až třetího stádia. I zde je denní dávka závislá na tělesné hmotnosti, avšak obvykle se podává 3-7 tobolek denně. V prvních 3 měsících jsou jednotlivé tobolky rozděleny do třech dávek,které se berou v průběhu dne. Až dojde ke zlepšení jaterních funkcí, je možno přejít k užívání jednou denně, kdy se všechny tobolky užívají pouze večer. Ve čtvrtém stádiu je nutné podat nejprve polovinu normální dávky a pak je po dobu několika týdnů sledovat funkci jater a jestliže nedojde k zhoršení, neobjeví se svědění, je možno dávkování zvýšit na normální dávku. Ti pacienti, kteří nemají zvýšenou hladinu bilirubinu, mohou i ve čtvrtém stádiu užívat běžnou denní dávku okamžitě, avšak i zde je nutné sledovat funkci jater.

Kontraindikace

Tento lék nesmí užívat lidé s přecitlivělostí na žlučové kyseliny nebo na jakoukoli látku v léku. Užívat ho nesmí ani lidé s akutním zánětem žlučníku nebo žlučových cest. Lék nesmí užívat ani lidé s častými záchvaty biliární koliky., ti, co mají porušenou kontraktilitou žlučníku i ti, jimž RTG odhalil kalcifikované žlučové kameny.

Interakce

Ursofalk by neměl být užíván v případě, když nejde žlučník zobrazit rtg. metodou. Ženy by při něm neměly užívat hormonální antikoncepci, ta hormonální totiž podporuje vznik žlučových kamenů. Pokud se objeví průjem, je nutné snížit dávkování, u dlouhodobého průjmu by měla být léčba ukončena. Látky cholestyramin a kolestipol snižují vstřebávání a účinek Ursofalku. Podobně to je při užívání spolu s antacidy. Ursofalk taky ovlivňuje vstřebání cyklosporinu ve střevě. Ojediněle může také snižovat absorpci ciprofloxacinu.

Nežádoucí účinky

Velmi často se při užívání Ursofalku objevují gastrointestiální poruchy, a to hlavně v podobě průjmu. Velmi vzácně si nemocní stěžovali na bolest v pravém podžebří. Objevit se mohou i různé poruchy jater a žlučových cest. K nežádoucím účinkům patří i svědění a poruchy kůže a podkožní tkáně. Velmi vzácně se může vyskytnout kopřivka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here