Domů Nemoci Příznaky Usínání během dne

Usínání během dne

Časté usínání během dne může být spojeno se špatnými návyky, spánkovou poruchou, únavou, narkolepsií, ponocováním i náběhem na mozkovou mrtvici. Který problém se týká právě vás?

Spánková deprivace

Usínání v průběhu dne je často důsledkem nedostatku spánku v nočních hodinách. Tělo je v průběhu dne unaveno, je méně aktivní, snížená je i fyzická a mentální výkonnost, což se snaží dohnat jídlem a sklonem vynahradit si spánkový deficit v průběhu dne.

Spánková apnoe

Sklon k usínání v průběhu dne velmi často způsobuje i spánková apnoe. Jde o poruchu dýchání během spánku, které se projevuje zástavou dechu. Pauzy bezdeší trvají mnohdy 10 sekund, ale i více. Každá taková pauza nakonec vede k probuzení, což má pak za následek, že i když v konečném výsledku spíte 10 hodin, nemá to ten efekt. Jste stále unavení a nevyspalí.

Chudokrevnost

Další příčinou denního usínání je i chudokrevnost. Trpí jí především ženy. Stav je spojen s nedostatkem červených krvinek schopných přenést kyslík do ostatních tkání. Situaci je však možno upravit. Pokud žena užívá železité preparáty, nebo vitamín B, může hladiny vyrovnat. Denní únava se pak přestane v průběhu dne objevovat.

Deprese

V posledních letech počet lidí s depresí narůstá. Typickým projevem pro tuto psychickou nemoc je bolest hlavy, silná únava i ztráta apetitu. Kromě toho je stav spojen i s denním pospáváním.

Nemocná štítná žláza

Jakákoli porucha štítné žlázy může být příčinou silné únavy a spojena s denním pospáváním. Situaci zlepší srovnání hladin hormonů na rozumnou výši.

Skrytá infekce močových cest

Infekce močových cest se obvykle nepříjemně projevuje. Někdy se však stane, že tomu tak není a jediným příznakem je velká únava, která vás nutí k neustálému pospávání, a to i v průběhu dne. Infekci pak odhalí až laboratorní testy. Po vyléčení pak dojde k úpravě stavu.

Cukrovka

U vysokých hladin cukru v krvi se objevuje i abnormální únava. Pokud cukrovku ještě diagnostikovanou nemáte, ale trápí vás dlouhodobá únava a nevíte proč, je na čase, abyste podstoupili vyšetření na cukrovku.

Dehydratace

K dalším příčinám usínání během dne je dehydratace. K dehydrataci může dojít poměrně snadno, stačí pobývat v horkém prostředí, vykonávat více fyzicku aktivitu a opomíjet pitný režim. Velká dehydratace je pak spojena s únavou, bolestí hlavy, obtížným soustředěním i spánkem během dne. Náprava je celkem snadná, stačí dostatečně pít.

Potravinové alergie a intolerance

V poslední době se objevuje čím dál, tím větší počet odborníků, kteří si myslí, že potravinové alergie mohou způsobit pocity velké únavy. Únava se obvykle objevuje po jídle a narůstá. U alergie i intolerance se podle odborníků nemusí vždy objevit vyrážka nebo průjem, ale pouze únava.

Chronický únavový syndrom a fibromyalgie

Oba problémy doprovází taková únava a bolest, že vás ochromují. Brzdí vás v životě. Nejste schopni nic dělat. Mají spoustu symptomů. Jedním z nich je i vysoká spavost v průběhu dne.

Příčin je spousta a nejde o nic výjimečného. Nadměrnou denní spavostí trpí 5 lidí ze sta. To je překvapivě mnoho lidí. Představuje to zhruba 5% populace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here