Domů Nemoci Kosti a svaly Utržený prsní sval

Utržený prsní sval

Utržený prsní sval je poměrně vzácný jev, dojít k tomu může. Zvlášť, pokud sportujete nebo děláte věci, které vyžadují hodně síly (především vzpírání, zápasení, bench-press).

O prsním svalu 

Prsní sval je velký a silný hrudní sval, čili pectoralis major, který má tvar vějíře. Tvoří ho dvě části: hrudní kost a klíční kost. Tyto dvě části spojuje hlavní prsní šlacha, která se ovíjí kolem kosti v horní části paže. Tyto hrudní svaly můžete běžně označovat i za prsní svaly. Pomáhají nám pohybovat pažemi dopředu a dozadu, otáčet končetinami v rameni a natahovat ruce. 

Jak dochází k utržení prsního svalu? 

K zranění obvykle dochází, když natáhnete paži nebo ji zvenčí otočíte, zatímco se sval stahuje nebo napíná větší silou, než může tolerovat. To se obvykle stává, když vzpíráte. Například, když stlačíte těžké závaží na tyči a natáhnete u toho ruku, abyste ji zvedli, váha tyče stlačí vaše prsní svaly. Tento tlak může způsobit trhlinu nebo ve vážných případech způsobit prasknutí šlachy. Když k tomu  dojde, můžete slyšet nebo cítit praskání na hrudi nebo rameni, což může způsobit velkou bolest. Všimnout si také můžete slabosti a modřin v okolí.  Utržení prsního svalu mohou také způsobit: fotbal, zápas, ragby, lyžování, hokej, parašutismus, bojová umění, gymnastika.

Jaké jsou příznaky utrženého prsního svalu? 

Pokud dojde k poranění, ucítit můžete náhlou bolest nebo pocit trhání na hrudi. Dále můžete cítit bolest na hrudi a nadloktí. Slabost, když vystrčíte ruce ven. Objevit se mohou modřiny na hrudi a paži. Objevit se může i důlek nebo kapsa těsně nad podpažím, kde se nachází trhlina. 

Kdo je nejvíce zraněním ohrožen?

S utržením prsního svalu se nejčastěji setkají muži v mladém věku, tedy ve věku 20 až 40 let, kteří jsou fyzicky aktivní. Jde tedy především o sportovce. Zranění může způaobit vážné postižení. 

Diagnostika 

Pokud si myslíte, že máte utržený prsní sval, okamžitě navštivte svého lékaře. Ten si vás nejprve prohlédne, aby zkontroloval tvar vašeho hrudníku a celkovou svalovou hmotu. K potvrzení vaší diagnózy a rozsahu trhliny mohou nařídit ještě další testy. Jako třeba: rentgen, MRI ramene nebo hrudníku, ultrazvuk. 

Jaké jsou možnosti léčby 

Pokud máte úplné utržení prsního svalu, stav se neobejde bez operace. Jen tak obnovíte plnou sílu svalu. Nejlepší je podstoupit operaci do 3 měsíců po úrazu, aby se zabránilo opětovnému poškození šlachy. Včasná oprava může pomoci snížit pravděpodobnost nahromadění jizvy a zabrání zmenšování svalu. V případě, že je šlacha odtržena od kosti existuje hned několik chirurgických technik pro její opětovné připojení. Pokud je poškození šlachy vážné, možná budete potřebovat transplantaci, abyste ji opravili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here