Domů Nemoci Oční vady Uveitida

Uveitida

Možná vás to překvapí, ale uveitida toho skrývá mnohem více, než by se na první dojem zdálo. Často se tímto termínem označuje vše, co má co do činění s okem, ať už jde třeba o oční zánět, otok anebo i zničenou oční tkáň. Termín uveitida se užívá proto, že všechny tyto problémy jsou spojeny s určitou oblastí, a to s tzv. volal uvey.

Co je uvea?

Uvea je střední vrstvou oka. Najdete ji mezi bílou částí oka, což je skléra a vnitřními vrstvami oka. Uvea se skládá ze třech velmi důležitých struktur. První je duhovka, tedy barevný kruh v přední části oka, dále pak řasnaté tělísko, jehož nejdůležitějším úkolem je zaostření oka a udržení oka v stoprocentním stavu a nakonec to jsou choroidey, což jsou cévy, které dodávají sítnici potřebné živiny. Existuje tedy  několik typů uveitidy, které jsou spojeny i s různou závažností. To, o jaký typ jde, určuje umístění otoku v oku.

Kdy se objevuje uveitida?

Nemoc se objevuje náhle a rychle se zhoršuje. Nejčastěji se objevuje v době mezi 20 a 50 lety, ale může se objevit i u dětí. K nejčastějším příčinám patří infekce (kočičí škrábnutí, herpes zoster, syfilis, toxoplazmóza, tuberkulóza, borelióza nebo západonilská horečka), poranění, autoimunitní (sarkoidóza, ankylozující spondylitida, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) a zánětlivé onemocnění. Uveitida se občas se může objevit i po chirurgickém zákroku. Někdy však bohužel není možné příčinu odhalit. Odhalení je velmi důležité, protože v těch nejhorších případech může vést až ke ztrátě zraku.

Příznaky

K typickým projevům onemocnění je bolest očí, citlivost na světlo, zarudnutí očí, rozmazané vidění, tmavé skvrny v zorném poli a zhoršené vidění. Postihnuto může být jedno oko, ale i obě najednou. Stav se bez odborné pomoci sám nevyřeší, a proto, pokud pocítíte podobné nebo shodné příznaky, navštivte svého lékaře.

Riziková skupina

Nemocí jsou více ohroženi lidé se změnami některých genů. Nedávná studie navíc prokázala, že nemocí trpí více i kuřáci. Nemoci, které zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění jsou: AIDS, Bechtěrovova nemoc, Behcetova nemoc, CMV retintida, infekce herpes zoster, histoplazmóza, Kawasakiho nemoc, roztroušená skleróza, svrab, sarkoidóza, revmatoidní artritida a Vogt-Koyanagi-Harada nemoc.

Komplikace Uveitidy

V některých případech uveitida může způsobit glaukom, šedý zákal, poškození zrakového nervu odchlípení sítnice a může vést až k trvalé ztrátě zraku.

Diagnostika

K odhalení je zapotřebí oční vyšetření. Kromě toho pak je nutné provést krevní testy, analyzovat tekutinu z oka, provádí se i fotografie retinálního průtoku krve a měří se i tloušťka sítnicové tkáně, spolu se stanovením přítomnosti nebo nepřítomnosti kapaliny pod sítnicí.

Léčba

Cílem léčby je snížit zánět v oku a zmírnit otok. Pro efektivní výsledek jsou k tomu užívány léky na snížení zánětu (kortikosteroidy), léky ničící bakterie nebo viry a léky ovlivňující imunitní systém. Někdy se však situace neobejde bez odstranění sklivce anebo implantováním prostředků do oka, které pozvolna budou trvale ze sebe uvolňovat lék. Jde o léčbu tzv. zadní uveitidy. Bohužel vyvolat mohou šedý zákal nebo glaukom. Nejtěžší a nejdelší léčba probíhá u zadní uveitidy, nejsnazší je pro změnu přední uveitida.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here