Domů Nemoci Ostatní Uzdička mezi zuby

Uzdička mezi zuby

Uzdička v ústech je kus měkké tkáně, která probíhá v tenké linii mezi rty a dásněmi. Je přítomna na horní, ale i na dolní straně úst. Kromě těchto dvou je v ústech také uzdička, která se táhne pro změnu podél spodní strany úst za zuby. U jednotlivých lidí se uzdička liší v tloušťce a délce. 

K čemu slouží ústní uzdička? 

Horní a dolní uzdička poskytuje stabilitu hornímu a dolnímu rtu. 

Zdravotní problémy spojeny s uzdičkou mezi zuby 

  • Absence dolní labiální nebo lingvální uzdičky je spojena s klasickým a hypermobilitním typem Ehlers-Danlosova syndromu. Chybět ale můžete i tam, kde nejsou žádné jiné zdravotní potíže. 
  • Po kousnutí, pádu, může dojít k natržení dolní labiální uzdičky, což má pak za následek krvácení a bolest. 
  • U malých dětí pokud je uzdička zkrácená a zesílená, může působit omezení pohybu nebo také zkrácení horního rtu, a to by pak mohlo mít negativní vliv na horší výslovnost. Častěji se ale můžeme spíše setkat s tzv. vysokým úponem uzdičky, kdy se uzdička upíná do okrajové dásně mezi horními řezáky. A má to vliv na estetiku nebo na kvalitu paradontu těchto zubů. Posouzení stavu retní uzdičky by měl proto vždy provádět zubní lékař. 

Jaké další problémy může retní uzdička způsobit 

  • omezený přístup pro provádění ústní hygieny v mezizubním prostoru a zvýšené riziko rozvoje zubního kazu 
  • ústup dásně 
  • obnažení zubních krčků horních řezáků 
  • zvýšená citlivost horních řezáků 
  • růst řezáků ve špatném postavení

Co je Ehlers-Danlosův syndrom? 

Ehlers-Danlosův syndrom je souhrnné označení pro skupinu onemocnění pojivových tkání, která se projevují hypermobilními klouby, postižením pojiva a sníženou odolností kůže. Z genetického pohledu jde o heterogenní skupinu chorob, podmíněných mutacemi v několika genech. V cévním systému se může projevit postižením ascendentní aorty, kde vznikají aneuryzmata a disekce. 

Jak se projevuje 

Nejběžnějším příznakem jsou nadměrně pružné klouby. Ty jsou pružnější z toho důvodu, že tkáň, která je drží dohromady je oproti normálu mnohem uvolněnější. Důsledkem toho se klouby postižených jedinců mohou pohybovat daleko za normální rozsah. Velmi běžná je u těchto lidí i nadměrně pružná pokožka, která je rovněž výjimečně měkká a křehká. Bohužel se špatně hojí, což znamená, že lidé mají sklon mít z drobného poranění jizvu. Lidé s tímto problémem mají obvykle tenký nos, tenký horní ret, malé ušní lalůčky a výrazné oči. Jejich pleť je průsvitná a mají problémy se srdeční chlopní. 

Co si představit pod zesílenou retní uzdičkou?  

Jde o poměrně častou stomatologickou komplikaci, k jejíž korekci se nejčastěji přistupuje kolem 10 roku věku dítěte. Uzdička v tomto případě spojuje horní ret v místě řezáků (tzv. jedniček) s dásní horní čelisti (postranní slizniční řasa je v místě špičáků). Uzdička ve velké většině případů, ale nezpůsobuje žádné potíže. U části populace však může dojít k zesílení a zkrácení, což pak vede k omezení pohybu horního rtu, a to pak může způsobit problémy s výslovností. Mnohem častější komplikací je ale tzv. vysoký úpon uzdičky, u něhož kožní řasa prochází mezi středními řezáky a může se upínat až do sliznice patra. Jde o vrozený stav, který negativně může ovlivnit stav dásní a trvalého chrupu.  

Odstranění retní uzdičky 

Odstraní retní uzdičky je jen drobný chirurgický zákrok. Provádí ho zubař, případně ortodontista. Provádí se laserem. Zákrok se provádí ambulantně, pouze v místním znecitlivění a trvá to jen pár minut. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here