Domů Nemoci Ostatní Uzlíky na štítné žláze

Uzlíky na štítné žláze

Není uzlík, jako uzlík. Zatímco uzliny lymfatické jsou normální a běžnou součástí imunitního systému, tak ve štítné žláze nemají co dělat. Nicméně nutno také říct, že se nejedná o nic výjimečného. Mají je 30-40% žen nad 50 let. Naštěstí naprostá většina uzlíků je benigních.

O uzlících štítné žlázy

Uzlíky na štítné žláze vznikají i na zcela zdravé štítné žláze. Někdy se však stane, že tyto uzlíky mohou činit problémy při polykání, mohou být v hrdle cítit, tlačit a dokonce mohou být i vidět. Byť je většina uzlíků benigní, ve skutečnosti v sobě skrývají cysty a přeci jen 10% z nich je rakovinou. A proto je obzvlášť důležité, aby lidé s nemocnou štítnou žlázou, ale i ti, co mají zvětšenou štítnou žlázu (tzv. tlustý krk, čili strumu) chodili na pravidelné ultrazvukové kontroly. Pakliže se u nich takový uzlík najde, je zapotřebí si jej hlídat a provést biopsii, aby se odhalilo, zda je skutečně neškodný, tedy benigní.

Příznaky

Obvykle uzliny ve štítné žláze nezpůsobují vůbec, a proto se odhalí často náhodně. Povětšinou nejsou cítit ani velké uzly. Někdy si však nemocní přeci jen stěžují na pocit knedlíku v krku..  Až opravdu hodně velké uzly mohou způsobit obtíže při polykání, ztěžují dýchání a někdy jsou dokonce i vidět. Poznat je obvykle při stlačení štítné žlázy, kdy je cítit při polknutí. Pokud uzlík produkuje hormon, mohou se objevit i další příznaky, které jeho odhalení urychlí. Nemocného totiž trápí náhlý úbytek váhy, nesnášenlivost tepla, třes, potíže se spánkem, svalová slabost, nervozita, rychlý a nepravidelný tep.

Příčiny vzniku uzlíků ve štítné žláze

Uzlíky ve štítné žláze mohou vzniknout z několika důvodů. Může se tomu stát z nedostatku jódu ve stravě, z důvodu přemnožení tkáně, vzniku cysty, chronického zánětu štítné žlázy, polynodózní strumy a také i z důvodu rakoviny.

Jaké komplikace mohou uzlíky způsobit

Když uzlík produkuje hormon štítné žlázy, vzniká zde problém, který je nutno řešit, protože nemocného trápí zvýšená funkce štítné žlázy. Nemocného pak také může trápit stížené dýchání, polykání a ruší i esteticky.

Diagnostika

Aby se vědělo, co s uzlíkem dál, je důležité uzlík důkladně diagnostikovat. Lékař si vás při této prohlídce důkladně prohlédne, ozkouší polykání, vyšetří hladinu hormonů, pošle vás na EKG, ultrazvuk a na biopsii, která má potvrdit anebo vyloučit rakovinové bujení. V některých případech může lékař v rámci diagnostiky užít test s využitím izotopu radioaktivního jodu, který se vstřikuje do žil a kontrast pak vytváří obraz štítné žlázy na monitoru.

Léčba

Léčba se odvíjí od toho, co diagnostika odhalí. Pakliže jde o uzlík benigní, který ani nikterak nepřekáží, nic se neděje, jen se hlídá. Pokud uzlík produkuje hormony, podávají se léky na jeho útlum a drží se také speciální dieta. Pokud je velký a překáží, tak není zbytí ani u benigního, je nutno uzel z krku odstranit. Rakovina se musí řešit rázně a rychle. Uzlík se odstraní a dle potřeby doplní i o ozařování anebo chemoterapii. Prognóza je však velmi dobrá. Po odstranění štítné žlázy je však nutné tělu dodávat hormony již permanentně v tabletách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here