Domů Nemoci Gynekologie Vaginální bradavice

Vaginální bradavice

Vaginální bradavice, nebo také genitální bradavice či kondylomata jsou infekčním onemocněním pohlavních orgánů, který způsobuje lidský papilloma virus, čili Human Papillomae Virus, známý i jako HPV. Vaginální onemocnění je tedy nepříjemnou pohlavní chorobou, která stejnoměrně postihuje muže i ženy.

Co  je vaginální bradavice

Vaginální bradavice představuje tu nejčastější pohlavně přenesenou chorobu, která je nám známá. Typické pro tuto nemoc jsou výrůstky (bradavice), které se objevují v oblasti genitálií a řitního otvoru. U mužů pak na penisu a v oblasti šourku. Hojně se však vyskytují i přímo ve vagíně anebo i přímo na děložním hrdle. I když jde o nezhoubný (nenádorový) útvar, je nutné jej považovat za prekancerózu. Nemoc způsobuje lidský papilloma virus, což je zjednodušené označení pro vir, který může mít na 100 různých podob, přičemž 40 z nich je schopno infikovat naše genitálie. Některé typy přitom nezpůsobují vznik bradavic, ale vyvolávají rovnou nádorové změny. Jelikož tato infekce je tak rozšířená a nebezpečná, doporučuje se proti ní preventivně očkovat ještě dříve než žena začne být sexuálně činná. Nejvíce nakažených se pohybuje ve věku 17-33 let.

Jak se HPV vir přenáší?

K přenosu dochází v drtivé většině případů pohlavním stykem, přičemž je i celkem jedno o jaký způsob se jedná (orální, vaginální anebo anální). Nicméně, pohlavní styk není jedinou cestou nákazy. Riziko hrozí i při užívání stejného ručníku s nakaženou osobou, společný pobyt v jednom bazénu, záchodové prkýnko anebo také i spodním prádlem. Inkubační doba onemocnění přitom je 6 týdnů až 6 měsíců.

Zvýšené riziko infekce

Infekcí jsou ve zvýšené míře ohroženi ti, kteří žijí poněkud zhýralým a nezávazným způsobem života, který je spojen s více sexuálními partnery, kouřením, alkoholem, stresem, oslabenou imunitou, těhotné ženy, ale také nevědomí, že jste měli pohlavní styk s někým nakaženým.

Projevy vaginální bradavice

Vaginální bradavice se nejvíce projevují jako výstupky, které mají podobu květáku. Jde obvykle o skvrnu tělové barvy, která může být i plochá. Kromě oblasti genitálií se však vaginální bradavice může objevit i na rtech, v ústech, tříslech, na krku a na jazyku. K dalším projevům vaginálních bradavic patří výtok, svědění nebo krvácení.

Diagnostika

Vaginální bradavice je nejčastěji odhalena ženským lékařem. Pomoci mu v tom může kyselina octová. Když je podezření a nejsou příliš vidět, může se užít i kolposkopie. Nejpřesnějším důkazem o nákaze je test na HPV DNA. Součástí diagnostiky je i biopsie.

Léčba

Léčba se odvíjí od stanovené diagnózy a vždy by měla probíhat u obou partnerů. Obvykle léčbu provádí gynekolog. Ten naordinuje infikovaným lék, přesněji řečeno krémy, které se nanáší na postiženou oblast. Samotné bradavice pak mohou být odstraněny kryochirurgcky anebo také s pomocí kyseliny trichloroctové, laserem anebo elektrokauterizací (to je však velice nákladné).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here