Domů Nemoci Léky Vancomycin

Vancomycin

Vankomycin je glykopeptidové antibiotikum. Užívá se k profylaxi a k léčbě infekcí způsobenými grampozitivními bakteriemi. Používá se však pouze v těch případech, kdy léčba jinými antibiotiky selhala. Bohužel v posledních letech jsou na něj bakterie čím dál, tím více odolné a tak je zřejmé, že v budoucnosti bude postupně nahrazován linezolidem a daptomycinem. 

Indikace

Vancomycin je předepisován pro léčbu závažných, život ohrožujících infekcí. Nesmí se užívat pro léčbu meticilin-senzitivních infekcí způsobené zlatým stafylokokem. Nesmí se užívat u osob alergických na peniciliny, beta-laktamová antibiotika, s infekcí způsobenou stafylokokem epidermidis, kteří mají pseudomembránovou kolitidu. Lék není určen k léčbě endokarditidy po procedurách u lidí alergických na penicilin. Není vhodný ani pro chirurgickou profylaxi u velkých operací. 

Upozornění 

  • Lék se podává převážně nitrožilně. Pokud se podává ústy, účinkuje především v trávicím traktu a ne někde jinde. 
  • Může způsobit dočasnou nebo i trvalou ztrátu sluchu. Pokud se objeví zvonění v uších, okamžitě je nutné lék přestat užívat a informovat o tom lékaře. 
  • Když už je předepsán, musí se užívat po danou dobu, a to až do vymizení infekce. Nesmí se vynechat dávky. Jinak hrozí riziko další infekce a rovněž i vzniku rezistence vůči tomuto antibiotiku. 

Před zahájením léčby

Dříve než začnete užívat tento lék, informujte svého lékaře, zda vás netrápí nějaká střevní porucha (zánětlivé onemocnění střev, a to především Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida), nemoc ledvin, sluchové problémy i to, že již nějaké antibiotika užíváte. Dále pak byste měli lékaře informovat o těhotenství i kojení. 

Jak se užívá vancomycin

Vancomycin se užívá přesně podle toho, jak ho předepíše lékař. 

Nesnižujte si sami dávky, ani je sami nenavyšujte. Nevynechávejte užívání, ani si nezkracujte léčbu. Ohrožujete se tím na životě. Injekční forma je aplikována v rámci hospitalizace přímo do žíly. Když vynecháte dávku, užijte ji jakmile si na ni vzpomenete. Pokud jste si na ni vzpomněli takřka až u další dávky, neberte si dvě za sebou, užijte jen jednu. 

Vedlejší účinky

Nutno být na pozoru před možným výskytem alergických reakcí. Projevují se kopřivkou, otokem tváře, rtů, jazyka u krku a dále pak obtížným dýcháním. Pokud je vankomycin podáván v tabletách, může se objevit průjem vodnatý nebo krvavý, ztráta sluchu, zvonění v uších, problémy s ledvinami, minimální močení, nepravidelný srdeční rytmus, žízeň, nepohodlí, slabost svalů i nedobré pocity. Dále se může objevit nevolnost, bolest břicha. 

Interakce 

Pozor, s Vancomycinem mohou jiné léky účinkovat odlišně a mohou dokonce měnit účinky samotného antibiotika. Je proto důležité informovat o užívaných lécích lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here