Domů Nemoci Urologie Varikokéla

Varikokéla

Varikokéla je nepříjemný zdravotní problém, týkající se intimních partií, který postihuje výhradně mužskou část populace. Konkrétně se jedná o poruchu cévního zásobení varlete, v důsledku čehož dochází ke vzniku žilních pletení v šourku. Jaká rizika jsou s varikokélou spojena? Jakými příznaky se onemocnění projevuje a jakým způsobem ho lze léčit?

Varikokéla je zdrojem nepříjemných pocitů a může být i bolestivá.
Varikokéla je zdrojem nepříjemných pocitů a může být i bolestivá.

Příčinou je porucha cirkulace

Varikokéla – městnání a rozšíření žilních pletení odvádějících  krev z oblasti varlete, nadvarlete a šourku, je způsobena žilní nedostatečností. Ta má za následek poruchu cirkulace, v důsledku čehož se krev ve varleti městná, má pomalejší průtok a dochází ke zhoršení cévního zásobení varlete. Varikokéla je poměrně časté urologické onemocnění, postihuje 10 až 15% mužské populace.

K rozvoji varikokély dochází zpravidla v období puberty, kdy tělo pohlavně dospívá. S ohledem na výše uvedenou příčinu je varikokéla často srovnávána s křečovými žilami (varixy) a hemeroidy. Také v případě těchto nemocí dochází k městnání krve a poruchám cévního zásobení.

Příznaky a diagnostika

Varikokéla bývá velmi často bezpříznaková. Pacienti, kteří tímto onemocněním trpí, mohou pociťovat na inkriminovaném místě pocity těžkosti, a to zejména při dlouhém stání, nebo po fyzické námaze. Onemocnění má tendenci se zhoršovat a být bolestivé.

Vznikající žilní pleteně jsou na varleti poměrně dobře viditelné, a proto není obtížné, varikokélu diagnostikovat – postačí pouhé vizuální vyšetření. Varikokéla postihuje především levé varle. Protože však varlata fungují jako párový orgán, má varikokéla neblahý vliv na celé rozmnožovací ústrojí.

Rizika pro pacienta

Varikokéla znamená pro pacienta závažná rizika. Tím, že se krev ve varleti déle drží, dochází k nežádoucímu oteplování varlete, což může mít nepříznivý vliv na mužskou plodnost. (Jak známo, mužské pohlavní buňky, tj. spermie by měly být spíše v chladu. Z tohoto důvodu jsou také varlata umístěna daným způsobem.) Dalším nepříjemným problémem kromě problémů s plodností jsou poruchy erekce. V krajním případě mohou vést degenerativní změny ve varleti až k atrofii postiženého varlete.

Léčba: pomůže pouze operace

Jediné účinné řešení nabízí operace. Jedná se o nenáročný zákrok prováděný v celkové anestezii. Podstatou operačního výkonu je provedení krátkého řezu nad pravým tříselným kanálem a odstranění problematického žilního svazku (žilní pleteně). Operační výkon lze provést několika způsoby: klasicky s využitím chirurgie (v tomto případě se provádí buď odstranění, nebo přerušení postižené žíly) nebo laparoskopicky (v tomto případě se provádí menší řez v oblasti břicha). Alternativou operace je metoda sklerotizace, kdy se do žíly injekčně aplikuje sklerotizační látka. Další možnost představuje embolizace.

Operace zpravidla pro pacienta neznamená žádné komplikace. Po 2 dnech od zákroku se pacient vrací do běžného života, fyzická námaha a sexuální aktivita se doporučuje až za dva týdny. Operace tedy přináší účinné řešení, jediný problém představuje riziko recidivy, což si vyžádá opakování zákroku.

Prevence varikokély

Jednoznačná příčina varikokély není známa, genetika je však považována za významný rizikový faktor. Skutečnost, že se v rodině pacienta vyskytly problémy s křečovými, žilami, hemeroidy nebo samotná varikokéla, zvyšuje pravděpodobnost rozvoje varikokély u samotného pacienta. Vzhledem k nežádoucím následkům, které může varikokéla způsobit (neplodnost nebo atrofie varlete), je důležité onemocnění nepodceňovat a zahájit léčbu co nejdříve. Většina případů varikokély je diagnostikována ještě v pediatrické ordinaci, kam docházejí mladiství až do věku 19 let na pravidelné preventivní kontroly.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here