Domů Nemoci Anatomie člověka Vaterská papila (Vaterova papila, papila, papila duodeni major)

Vaterská papila (Vaterova papila, papila, papila duodeni major)

Vaterská papila (Vaterova papila, papila, papila duodeni major) je místo společný vývod žlučovodu a pankreatického vývodu, který vyúsťuje do duodena (dvanáctníku, součást tenkého střeva).

Nejčastěji leží ve druhé části duodena, tj. 7−10 cm od pyloru (vrátníku). U některých lidí se nachází až ve třetí část dvanáctníku.

Společnný vývod je doplněn svěračem z hladké svaloviny (musculus sphincter ductus pancreatici, Oddiho svěrač). Stažení svěrače omezí přestup tráveniny a s ní i např. škodlivin a bakterií do žlučových a pankreatických cest. Uvolnění svěrače je provázeno tokem žluči a pankreatické šťávy do střeva. K uvolnění dochází v případě, že je ve střevě potrava.

Žlučové cesty:

Žlučové cesty se dělí na intrahepatické (v játrech) a extrahepatické (mimo játra). Drobné intrahepatální žlučové kapilárky se sbíhají do větších a silnějších vývodů až se z nich stanou dva hlavní, které vystupují z jater, tj. pravý a levý, které se spojují do společného žlučovodu, který se poté spojuje s vývodem ze žlučníku a vytváří se ductus choledochus (žlučovod), který vyústí do společné papily se slinivkou, ale v některých případech vyústí mimo společnou papilu.

Vývody slinivky břišní:

Podobně jako u jater jsou ve slinivce drobné vývody, které se sbíhají do větších vývodů až do společného hlavního vývodu, který vyústí (většinou společně se žlučovodem) do duodena.

Funkce žluči a slinivkové šťávy:

Díky žluči a enzymům se v tenkém střevě dále rozkládají cukry, ale také bílkoviny a tuky. Dojde také ke snížení pH tráveniny, které je vlivem kyseliny chlorovodíkové v žaludku, velmi nízké. To by mohlo poškodit sliznici střeva, ale také deaktivovat trávicí enzymy.

Nemoci Vaterovy papily:

  • Karcinom papily (ampulom) – uzavírá papilu, kterou neprotéká do střeva žluč a pakreatická šťáva. U pacientů se objevuje žloutenka, zánět slinivky, zhoršení trávení, bolesti břicha atd.
  • Zánět Vaterovy papily – např. při podráždění a poškození (průchod kamen atd.)
  • Narušení funkce Oddiho svěrače:
  • Tlak v Oddiho svěrači může jak narůst, tak se snížit, či se Oddiho svěrač otevírá ve špantou chvíli. Dochází tak k hypertonii/hypotonii nebo dysfunkci. Když se má po jídle uvolnit, zůstává stažený. V takovém případě se podávají spasmolytika. Normální tlak Oddiho svěrače je 5−35 mmHg.
  • Stenóza Oddiho svěrače – dochází k uzavření ampuly, a to např. na základě zánětů a jizvení či zbytnění svalstva.

Vyšetření Vaterské papily:

  • ERCP, endoskopická retrográdní cholangipakreatografie), zobrazovací medota ke zjištění stavu, průchodnosti žlučových a pankreatických cest, včetně papily.
  • Manopetrie Oddiho svěreče, jedná se o měření tlaku svěrače.
  • Magnetická rezonance
  • Krevní testy – známky neinfekční žlouteny, zánětu slinivky atd.

Řešení problémů Vaterské papily:

V případě karcinomu či velkého poškození papily je možné ji celou odstranit společně s částí dvanácterníku a připojit vývody jater a slinivky do jiné části střeva.

V případě poruch funkce Oddiho svěrače, jeho stažení, se může využít jednak farmakoterapie, ale také chirurgická sfinkteroplastika nebo endoskopická papilosfinkterotomie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here