Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Vazomotorická rýma

Vazomotorická rýma

Vazomotorická rýma je to nejčastější formou chronické rýmy. Typickým jejím projevem jsou záchvaty řídké sekrece a ucpání nosu. Velmi se podobá na alergickou rýmu, ale spouští ji fyzikální vlivy nebo jiné vegetativní vazomotorické reakce.

Až 50% z těch, které trápí chronická rýma, má právě tuto vazomotorickou formu. Jde o velmi zajímavou rýmu, které stačí, aby se venku jen malinko ochladilo, zvýšilo se vlhko a už je tu, se záplavou kýchání. Může za ni zvýšená reakce cév v nosní sliznici na vnitřní i vnější podněty. Nemusí to být pouze vliv počasí, přechod z tepla do chladu a naopak, ale i zakouřené prostředí, hormony apod. Někdy ji také mohou vyvolat i léky (třeba ty na krevní tlak anebo antikoncepce).

2 druhy vazomotorické rýmy

Vazomotorická rýma je sama o sobě jedinečná a zajímavá, ale dokáže být ještě zajímavější. Jedna funguje na principu silné citlivosti na různé látky, na které reaguje. Jde obvykle o látky, které se sliznicí přijdou do kontaktu z vnějšího prostředí. Nejde však o alergii, byť se reakce může jevit obdobně. Druhý typ vzniká na základě ovlivnění nervového systému, podráždění sliznice, zpráv do hypotalamu a jeho hormonální reakci.

Příčiny vzniku – podněty pro vznik vazomotorické rýmy

Za vývinem chronické vazomotorické rýmy, která může být známá i jako NARE syndrom (ne-alergická rýma s eosinofilním syndromem), stojí zejména práce v prašném a zakouřeném prostředí, alkohol, užívání drog (šňupání), psychotropní léky, hormonální léky, sympatomimetika, léky na krevní tlak, pobyt v přetopených místnostech, velká psychická zátěž i zneužívání (závislost na užívání) nosních kapek apod. Všechny tyto látky mohou podpořit nadměrný růst krevních cév v nosní sliznici.

Projevy vazomotorické rýmy

Vazomotorická rýma se objevuje ponejvíce v nečekaných chvílích, kdy se venku změní počasí, ochladí se, zvýší se vlhko a vy přecházíte z tepla do zimy a naopak. V letním období, kdy je obvykle teplo a sucho je obvykle v klidu. Stejně jako je v klidu ve chvíli, když jste doma. Rýma je to vodnatá, čirá. Existuje však mnoho nemocných, který má tuto rýmu permanentně po celý rok, bez vlivu na počasí (jde např. o ty nemocné, kterým chorobu vyvolalo prašné prostředí). Nosní sliznice u vazomotorické rýmy jsou jasně červené až fialové. Nemocný trpí ztrátou čichu a v krvi má až o 20% více eozinofilů. O čem se tady ale poměrně mlčí je to, že dlouhodobý výskyt vazomotorické rýmy může vést až k apnoi v době spánku. Tato rýma také může vést k vývoji nosní mikropolyposis a klasické polypózy.

Léčba vazomotorické rýmy

Základem léčby vazomotorické rýmy je konzervativní přístup, který spočívá především v užívání nosních kortikosteroidních sprejů, užívání antihistaminik nebo antagonistů leukotrienu. Pomoci si můžete i minerálními spreji, jako Sans anebo Vincentka. V případě výskytu polypů anebo apnoe je zapotřebí provést chirurgický zákrok v nosní dutině.

Co je nutné si uvědomit, vazomotorickou rýmou nejsou ohroženi pouze havíři a pracovníci hospod či jiných prašných a zakouřených pracovišť, díky stavu ovzduší jsme touto rýmou ohroženi všichni. V Česku pak nejvíce lidé Moravskoslezského kraje. Právě zde jsou lidé nuceni po velkou část roku dýchat nadměrné množství prachu a kouře, aniž by si to mnohokrát uvědomovali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here