Domů Nemoci Příznaky Vdechnutí jídla

Vdechnutí jídla

Vdechnutí jídla představuje jednu  nejhorších variant vdechnutého cizího tělesa. Dochází k tomu v rámci aktivního nádechu. Nejvíce jsou tím ohroženi malé děti a senioři, ale stát se to může vlastně komukoliv a kdykoliv. U jídla je velmi nebezpečné to, že může vést k velmi komplikovanému plicnímu zánětu, známého jako aspirační pneumonie.

Vdechnutí jídla lidé dost podceňují. Jde přitom o akutní stav, který může nemocného i rychle usmrtit.

Příčina

Nejčastější příčinou vdechnutí jsou tuhá sousta. Někdy za to může nepozornost a někdy za to může i mluvení u jídla anebo alkohol.

Projevy

Typickým projevem pro vdechnutí nějakého jídla je reflexivní suchý kašel, dušnost a chrčivý nebo pískavý zvuk při dýchání. U nedostatku kyslíku může dojít ke ztrátě vědomí. Je zde velké riziko toho, že může dojít k náhlému úmrtí udušením. Bohužel velmi často může následně dojít k velmi nepříjemnému zánětu plic. Což je vlastně následek vdechnutí jídla.

Co je velmi nebezpečné

Velmi nebezpečné je to, když dojde k vdechnutí dostatečně malého kousku jídla, který pronikne přes hlasivky do průdušnice, ale zároveň je i dostatečně velký na to, aby se snadno dostal do průdušek a zase zpátky. Kašel se snaží dostat těleso z průdušnice pryč, jenže tudy už nemá šanci projít a tak padá zase zpátky. Plíce toto ohromně dráždí.

Diagnostika

Pokud tuto informaci neposkytne sám nemocný, blíže se o tom dozví lékař na rtg. plic. Zcela přesně pak bude vědět u bronchoskopie. S ní může v případě potřeby i zbytky jídla odstranit.

První pomoc při vdechnutí jídla

Jednou z prvních pomocí, které mohou postiženému pomoci při vdechnutí jídla je tzv. Heimlichův manévr. Ten spočívá v rychlém a razantním zákroku, u něhož přistoupíte k nemocnému zezadu, obejmete ho za břicho a opakovaně ho stlačíte směrem pod hrot hrudní kosti. Pokud se jídlo nepodařilo odstranit, je nutno provést bronchoskopii.

Aspirační pneumonie

Musíme si říct, že k aspiraci dochází i u zdravých lidí poměrně často, ale ti obvykle jsou schopni poměrně snadno a bez následků odstranit normálními obrannými mechanismy.

Bakteriální aspirační pneumonie způsobují bakterie, které žijí v ústní části hltanu. Podle toho, v jaké se nemocný při aspiraci nacházel v poloze, dochází k postižení dolních laloků (ve stoji), nebo zadních laloků (vleže). Často zde hrozí odúmrtí plicní tkáně, hromadění hnisu v dutině plic. Pro účinnou léčbu je zapotřebí získat sputum anebo vzorek plicní tkáně a ten se získá bronchoskopií. Po kultivaci se pak naordinují antibiotika, jež se podávají do žíly. Dále se řeší horečka, bolest, kašel, dechové obtíže. Zápal plic je vážná komplikace, která může ohrozit pacienta na životě. Není radno proto tento stav podceňovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here