Domů Nemoci Dětské nemoci Veš dětská a její hubení aneb vši a co s tím

Veš dětská a její hubení aneb vši a co s tím

Veš dětská – nenápadný drobný cizopasník, který nám nahání hrůzu již při pouhém pomyšlení na něj. Žije v lidských vlasech, kde saje krev. Napadení pokožky vší dětskou se nazývá pelikulóza a jedná se o infekční onemocnění. Poslední dobou vší přibývá, neboť jsou stále odolnější vůčí speciálním přípravkům určných k jejich hubení.

Jak už z názvu tohoto parazita vyplývá, je nejčastěji přenášen mezi dětmi ve školce nebo ve škole. Sice nepřenáší žádné nebezpečné onemocnění, ale po jejím sání vznikají svědivé ranky, kde může po rozškrábání docházet k infekci. Chytit veš dětskou může každý (a většina z nás má s tímto cizopasníkem zkušenost již z dětství) a není to tedy žádná ostuda. Napadení vší nesouvisí s hygienou vlasů, veš se přenáší při těsném kontaktu vlasů nebo půjčováním čepic, ručníků, hřebenů apod. Z tohoto důvodu je napadení vší dětskou častější u holčiček než u chlapců.

Reklamní tip: Trápí Vás vši? Zbavte se jich jednou provždy!

Jakmile se veš ocitne mimo hostitele, ztrácí zdroj obživy a hyne do 24 hodin. Z tohoto důvodu není nutné prát veškeré tkaniny v bytě, pokud se ve vaší rodině vši objeví. Postačí vyprat pouze ty, s kterými byl napadený člen rodiny v přímém kontaktu (polštář, deka, plyšák na spaní).

Životní cyklus vši dětské

Samička vši dětské se dožívá 3 až 5 týdnů a za tuto dobu naklade 50 až 150 vajíček, tak zvaných hnid. Ty přilepuje speciálním tmelem na vlasy těsně u pokožky hlavy. Hnidy vypadají jako miniaturní kapičky nebo hmyzí křidélka o velikosti cca 0,8 mm. Hnidy lze z vlasu odstranit pouze mechanicky, není možné je smýt. Z hnid se za 7 až 10 dní vylíhnou larvy, tak zvané nymfy, které ihned začínají sát krev. Za dalších 8 dní nymfy dospějí a dospělá veš se pak dožívá ještě dalších 30 dní.

Jak poznat napadení vší dětskou?

Po kontaktu s postiženým se zavšivení v průběhu jednoho až čtyř týdnů projeví svěděním pokožky hlavy. To je způsobeno bodáním a sáním vší, ale dráždivě působí také rozpouštědlo, které veš vypouští do kůže při sání. Rozpouštědlo může způsobit i různé alergické reakce. Nejčastější výskyt hnid je za ušima a na zátylku. Preventivní opatření spočívá v častém prohlížení pokožky hlavy a včasném zahájení léčby, pokud vši objevíme.

Co dělat při napadení vší dětskou?

Především je důležité, aby dítě, u kterého vši objevíte, nechodilo až do doby úplného vyléčení do kolektivu. Léčbu zahajte až tehdy, objevíte-li živé vši nebo nymfy. Nejjednodušší řešení je ostříhat vlasy na délku 1 cm, což je ovšem pro mnoho dětí (hlavně holčiček) nepřijatelné. Potom vám zbývá druhá možnost – zakoupit v lékárně přípravek proti vším. Problém je v tom, že proti některým chemickým přípravkům s insekticidy jsou vši odolné. Řešením mohou být přípravky na přírodní bázi – především přírodní olejnaté přípravky, které vším ucpou dýchací cesty. Velmi vhodné jsou přípravky s obsahem Tea Tree Oil, který vši nejen udusí, ale i odpuzuje. Tyto přípravky nepůsobí škodlivě na vlasy ani na pokožku hlavy a dají se tedy použít i u velmi malých dětí či u citlivých jedinců. Kromě použití přípravku na hubení vší, je nutné i mechanické vyčesávání přichycených hnid. K tomu slouží velmi hustý, kovový hřeben – tzv. všiváček. Léčbu je nutné po 8 až 10 dnech zopakovat. Jako prevence se také doporučuje umýt vlasy jednou měsíčně běžným šamponem s několika kapkami olejíčku Tea Tree Oil.

7 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den ja mam huste dlouhe vlasy ted jsem prošla tím že jsem měla vši. Ač je to neuvěřitelne ale měla….. Zjistila jsem že stačí šampon na přírodní bázi a a všivakem namočenym v octove vodě vyčesavat. A můžu říct že doba vyčesavani ktera měla trvat u hustých dlouhych vlasu se zkratila na pouhy tyden . opravdu to chce ale každy den octovou vodou vyčesavat…

  2. Nám proti „veškám“ pomohla slivovice!!! Dcerce jsem namáčela a oplachovala vlasy domácí slivovicí, ještě mokré a neopláchnuté jsme je dali do igelitového turbanu a ručník nato. Nechaly jsme to působit cca 30-45 minut. Potom jsme je normálně omyly. Zahubily jsme všechny vši i hnidy najednou :o))

  3. Vlasy jsme myli všemi různými přípravky, ale nic nepomáhalo. Dcera má totiž husté a dlouhé vlasy.
    Poslední co jsme zkusili byla slivovice. Na houbičku jsme nalili slivovici a potírali vlasy, nejvíce u pěšinky a konečků. Vlasy jsme zabalili do igelitového pytlíku a nechali cca 30 minut na hlavě. Po 30 minutách jsme vlasy umyli oblíbeným šampónem. Vši i hnidy byly pryč. Opravdu účinné!!! 🙂

  4. Dobrý den já jsem měla taky vši a musela jsem se nechat o stříhat a co mám s tím dělat

  5. To bych teda chtěla vidět, jak slivovice odstranila i hnidy z vlasů, které nejdou odstranit jinak, než mechanicky (to znamená rukama)!!!

  6. Děkuji za rady, jsem na mrtvicu, synovi jsem všiváčkem vyčesala veš. Tak je nakrátko ostříhaný a hned mu udělám zábal se slivovice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here