Domů Nemoci Vetchozrakost

Vetchozrakost

VetchozrakostPresbyobie (neboli stařecká vetchozrakost) je oční vadou, která vzniká jako důsledek stárnutí organismu. Lidské oko se totiž časem unaví a s tím jak stárneme, dochází postupně k degeneraci oční čočky, ve které se usazují bílkovinné látky, které brání správné akomodaci.

Projevy a příčiny vetchozrakosti

Pokud je vám více než 45 let a musíte při čtení natahovat ruce, abyste text v knize viděli ostře, začíná se u vás pravděpodobně projevovat první příznak vetchozrakosti.

Hlavní příčiny vetchozrakosti jsou tři a všechny bohužel souvisí se špatným životním stylem, ke kterému nás vede dnešní doba. První příčinou je nestejnoměrné zatěžování okohybných svalů. V důsledku toho se tyto svaly předčasně opotřebí na jedné straně a čočka následně nemůže správně akomodovat.  Druhou příčinou je stres, který na nás ze všech stran působí s tím jak jsme nuceni podávat stále lepší a lepší výkony. Třetí příčinou vetchozrakosti je nesprávná životospráva, zejména pak nadměrný příjem tuků a cukrů v potravě.

Prevence vetchozrakosti

Jak vyplývá z výše uvedených informací jsou základními metodami prevence vetchozrakosti úprava životního stylu (omezení stresu a dodržování životosprávy), omezení příjmu tuků a cukrů v potravě a zvýšení příjmu čerstvé zeleniny, která obsahuje provitamíny důležité pro správnou funkci zraku. Kromě těchto věcí, které vám samozřejmě doporučí každý lékař a platí v podstatě pro libovolná onemocnění, lze vetchozrakosti účinně předcházet pravidelným cvičením očí. Protože dnes trávíme hodně času prací na počítači, ztrácí naše oči okohybné svaly schopnost správné funkce a degenerují. Proto je dobré několikrát denně vždy odhlédnout od obrazovky počítače a zadívat se na nějaké vzdálené předměty nebo objekty. Můžete to například provést tak, že se nejprve zadíváte na váš prst, který umístíte do vzdálenosti cca 20 cm od oka a následně se budete snažit zaostřit váš zrak na nějaký daleký předmět (kopec, vrcholek stromu, apod.). Kromě toho je dobré provádět také masáž očních bulbů (například tak, že zavřete oči a důkladně si je promnete prsty nebo dlaněmi). Tato cvičení můžete provádět několikrát denně, vždy když máte v práci chvilku čas.

Vetchozrakost je civilizačním onemocněním, kterému však lze účinně předcházet pravidelným cvičením a dodržováním správné životosprávy a vyhnout se tak nepříjemným laserovým operacím v pokročilém věku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here