Domů Nemoci Vyšetření, operace Vitální kapacita plic

Vitální kapacita plic

Vitální kapacita plic je objem vzduchu, který je možné daným člověkem vdechnout při maximálním úsilí. U žen činí hodnota cca 4 litry u mužů je vyšší, cca 5,6 litrů. Záleží však na trénovanosti jedince. Lidi, kteří se hloubkově potápějí či zadržují dech na čas, mají vitální kapacitu mnohem vyšší. Jejich plíce pojmout větší objem vzduchu, a to třeba i 7 litrů. Podobné je to s hráči na dechové nástroje. Hodnoty vitální kapacity plic se tedy odvíjejí od pohlaví, věku, výšky, váhy a již zmíněné trénovanosti.

Stanovení vitální kapacity

Běžně se vyšetřuje vitální kapacita např. u sportovců či pacientů, kteří trpí nějakým vážnějším plicním onemocněním. Je totiž součástí spirometrického vyšetření.

Měření hodnot vitální kapacity dává možnost udělat si představu o funkčním stavu plic člověka.

Vitální kapacita plic

Vitální kapacitu plic snižují

  • plicní nemoci (chronická plicní obstrukční nemoc, plicní fibrózy, cystická fibróza, astma bronchiale, emfyzém, plicní infekce ‒ pneumónie, pneumotorax, odstranění části plic, přítomnost nádoru či jiného cizího tělesa v dýchacích cestách atd.)
  • špatné držení těla s útlakem hrudníku, deformity hrudníku
  • nedostatečně silné dýchací svaly, např. mezižeberní
  • zvýšená tělesná hmotnost
  • vyšší věk

Spirometrické vyšetření

Jedná se nebolestivé vyšetření, které vyžaduje spolupráci vyšetřované osoby. Není nutné se na něj nijak připravovat. Je možné před ním pít i jíst, jen je nutné před vyšetřováním mít čistou dutinu ústní, tedy bez žvýkačky a bonbonů.  Při vyšetřování vyšetřovaný sedí s rovnými zády a dle typu přístroje buď nadechuje a vydechuje do náústku a pak prudce vydechne a prudce nadechne, nebo se maximálně nadechne mimo přístroj a vydechne do náustku. Přesné pokyny mu dá přítomná sestra či jiný školený personál. Hodnoty jsou registrovány počítačem, které je převede do spirometrické křivky a číselných hodnot, díky kterých je možné určit stav plic.

Krom vitální kapacity se tak dozvíme hodnoty:
  • Respiračního dechového objemu, tj. objemu, které je vyměňován v plicích během klidového dýchání
  • Inspirační rezervní objem, tj. objem vzduchu, který je ještě možné vdechnout na konci klidového nádechu
  • Expirační rezervní objem, tj. objem vzduchu, které je možné vydechnout, tzv. na sílu, po klidném výdechu
  • Celková plicní kapacita, která je dána součtem hodnot vitální kapacity a reziduálního objemu
  • Reziduální objem, tj. objem vzduchu, které není vydechnut a zůstává v plicích

Krom těchto statických hodnot spirometrie vyhodnotí také rychlost výdechu, objem vydechnutého vzduchu za časovou jednotku atd. Jedná se o tzv. křivku objem ‒ čas. Při funkčním vyšetření plic je pak možné zjistit i účinnost výměny vzduchu v plicích-

Jsou určeny referenční hodnoty, se kterými se srovnávají hodnoty při vyšetření naměřené a dle toho, zda jsou snížené a o kolik, se může určit, jakou nemocí pacient trpí.

U sportovců pak toto vyšetření umožňuje zjistit jejich výkonnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here