Domů Nemoci Oční vady Vlasovec oční

Vlasovec oční

Vlasovec oční (Loa loa) způsobuje nemoc, která se nazývá loáza či loalóza. Jedná se o parazitického červa, který se běžně vyskytuje v tropických oblastech západní a střední Afriky. Jeho tělo se skládá z hlavy, těla a ocasu. Délka dospělých samců může být 20 až 34 milimetrů. Samice mohou být ještě větší a dosahovat délky 20 až 70 milimetrů

Životní cyklus vlasovce očního:

Vývoj vlasovce očního má někoholik stadií.

Konečným hostitelem vlasovce je člověk, a právě v něm dosahuje sexuální dospělosti, může se pářit a produkovat potomstvo (larvičky mikrofilárie).

Mezihostitelem jsou mouchy, do kterých se dostávají mikrofilárie při sání krve člověka infikovaného vlasovcem očním. Mikrofilárie totiž mohou proniknout do krevního oběhu. V těle ováda dochází k jejich dalšímu vývoji a přípravě na konečného hostitele. Hlavními mezihostiteli mikrofilárií jsou Chrysops silacea a C. dimidiata. Hmyz(ovád)  je známý také jako „jelení mouchy“, které sají krev převážně lesní zvěři, ale také domácím zvířatům a člověku. 

Po přisátí ováda na člověka pronikají larvy, již nikoli larvičky, do podkoží, kde dospějí a produkují další potomstvo. V podkoží mohou dospělci přežívat i 17 let

Příznaky nakažení vlasovcem očním:

Během prvních pěti měsíců, kdy larva dozrávají, nebývají příznaky výrazné, může být přítomná např. teplota či horečka a s migrací, pohybem červů v pokožce jsou spojené kožní příznaky, jako je zarudnutí a otok. Jedná se o kalaberské otoky, které jsou stěhovavé. Může se jednat o bolestivé stavy, obzvláště pokud jsou v blízkosti kloubů. Z otoků se mohou vyvinout boule, které mohou mít velikost slepičího vejce, tj. kalabarské/kamerunské boule.

Celkové příznaky se mohou objevit i déle než po roce od nakažení. Příznaky souvisejí s cestováním červů po těle. Mohou se dostat do všech tkání v těle, třeba i plic, ledvin, srdce, nervové soustavy, ale dobře viditelní jsou červy, pokud se dostanou do oka. U nakaženého se objevuje zarudnutí spojivky, záněty očí, bolesti očí, poruchy vidění. Infekce může vést až ke slepotě. 

Diagnostika infekce vlasovcem očním:

Důležitý je odběr anamnézy, pokud byl člověk v rizikových oblastech, musí lékař zbystřit a uvažovat o této infekci. 

K identifikaci infekce může dojít během očního vyšetření, kdy jsou červy viditelní v oku. 

Další možností je odběr krve, ve které se nacházejí larvy (mikrofilárie) vlasovce očního. Ty jsou viditelné při zkoumání krevního vzorku pod mikroskopem

Je také možné použít detekci protilátek, které jsou namířené proti parazitovi, nebo je možné pomocí PCR hledat bílkoviny, které jsou součástí parazita.

Léčba infekce vlasovcem očním:

K léčbě se používají antiparazitika. Nejčastěji se jedná o diethylkamabazin. Dále je možné červy mechanicky odstranit či provést aferézu, tj. odstranit mikrofilárie z krve. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here