Domů Nemoci Dětské nemoci Vodní kýla – hydrokéla

Vodní kýla – hydrokéla

Existují různé kýly, k těm méně známým, leč poměrně častým, patří vodní kýla, odborně hydrokéla. Co je to však vlastně za kýlu?

Co je vodní kýla?

Vodní kýla představuje typ kýly, která ve skutečnosti není pravá kýla. Principem onemocnění jeto, že při ní dochází k hromadění  vody v obalech varlete. S takovou kýlou se přitom můžete narodit, ale může ji také získat druhotně, po narození.

Vrozená, čili novorozenecká vodní kýla

Vrozená kýla se začne vyvíjet již v matčině břiše ve chvíli, kdy má dojít k sestoupení varlat dítěte (chlapce) do šourku anebo těsně po něm. Během tohoto sestupu vzniká v pobřišnici  otvor, kterým varle i s cévami, nervy a listem pobřišnice projde. Po sestoupení varlátek se pak otvor obvykle uzavře, když se tomu tak však nestane, pak spolu obě dutiny navzájem komunikují a je označena za kýlu. Hydrokéla naštěstí většinou zmizí v průběhu prvního života dítěte. Pokud však k tomu nedoje nejpozději do dvou let dítěte, je nutné provést operaci.
Riziko onemocnění spočívá jak v propojení dvou dutin, tak i v okamžiku většího nitrobřišního tlaku (třeba, když dítě pláče, vzteká se nebo je nemocné a má kašel), kdy dochází k tlaku tekutiny do oblasti v šourku. Ten se pak pod tímto tlakem může zvětšovat.

Sekundární, nebo také získaná vodní kýla

Získaná hydrokéla se může objevit kdykoliv v průběhu života při zánětech varlete, nadvarlete nebo také při nádorech. Mnohdy však tato příčina zůstává neodhalena. Za některé případy může i zranění (stav po úderu nebo úrazu). Získaná hydrokéla pak vzniká nejčastěji u mužů nad 40 let, u nichž dochází ke zhoršení cévního zásobení varlat.

Příznaky vodní kýly

Hydrokéla může být jednostranná i oboustranná. Vizuálně se kýla projevuje zvětšením varlete i abnormálně velkým šourkem. Pohmatem pak lékař odhalí, zda se jedná o kýlu, či o jiný zdravotní problém. Při diagnostice si může pomoci i baterkou. Při prosvícení šourku ve tmě je u kýly viditelná čirá tekutina. Vodní kýla se dále projevuje bolestmi, které vystřelují do třísel, a pokud je může dojít i k zanořování penisu.

Co dál?

U vrozené vodní kýly po potvrzení diagnózy nedochází k žádnému řešení. Dítě je pouze hlídáno a rodiče jsou upozorněni na to, že by měli dbát na bezpečnost. Dítě by se nemělo do šourku uhodit. Tak tomu je přibližě do dvou let dítěte. Čeká se na to, zda kýla nevymizí sama.

Diagnostika hydrokély

Základem diagnostiky je vytvoření anamnézy, vyšetření pohledem a pohmatem. V dalším kroku lékař doporučí sonografické vyšetření. Využít může i diafonosopii, což je ono výše zmíněné prosvícení šourku baterkou ve tmě.

Jak se vodní kýla léčí?

Konzervativně

Konzervativně se vodní kýla léčí v pouze případě, že se jedná o vrozenou kýlu. Do určité doby zde existuje možnost, že by se mohla vstřebat. Stejná léčba je pak indikována i u starých mužů a rizikových stavů. V těchto případech je stav řešen suspenzory, případně také i prováděním punkce za účelem odstranění nahromaděné tekutiny.

Chirurgicky

Operativní přístup je nutný v případě vrozené kýly tehdy, když je konzervativní přístup neúspěšný. Zákrok se provádí v celkové anestézii. Operace se vede v třísle, v němž se kýla nachází. Řezem odborník pronikne k semennému provazci, kde dojde k přerušení neuzavřeného kanálku, který spojuje dutinu břišní a šourek. Jedná se o laparoskopický zákrok trvající maximálně 30 minut. Dítko po operaci míří na dětské oddělení, kde dostane infuzi. Pít může po až odeznění narkózy (asi po 2 hodinách) a jíst cca po 6 hodinách. V nemocnici nezůstává dlouho. Domů jde obvykle již druhý den. Důležitý je však klidový režim, který by měl trvat minimálně týden.Tělesnou námahu má vyloučenou na měsíc. Týden po operaci by dítko mělo absolvovat kontrolu na chirurgii. Otok po operaci opadává cca do 1 měsíce. Faktem ale je, že otok je tím větší, čím větší byl nález vodní kýly.

Chirurgická léčba u druhotně vzniklých hydrokél probíhá jinak než u vrozených. V těchto případech je řez veden šourkem na postižené straně. Základem tohoto zákroku je pak vypuštění tekutiny, revize obalů, které pak chirurg upraví tak, aby již k dalšímu hromadění tekutiny již nedocházelo. V některých případech je zapotřebí zavést drén. Bohužel se tento stav může opakovat, pak lékaři sešijí obaly varlat, čímž zamezí opětovné tvorbě tekutiny.

Prognóza

Prognóza je u tohoto onemocnění dobrá. Nesmíte však podcenit jakékoliv problémy a začít s diagnostikou včas, aby mohlo dojít k vyloučení jiných onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here