Domů Nemoci Příznaky Volná tekutina v malé pánvi

Volná tekutina v malé pánvi

Volná tekutina v malé pánvi se může objevit při ascitu, zánětech, traumatech a u nádorů. Někdy je tam však i ve chvíli, kdy je všechno v pořádku, a proto nutně nemusí znamenat onemocnění. Prozradí ji ultrazvuk. Tekutina se na ultrazvuku vyjeví jako černá skvrna. Zcela běžně se objeví bezprostředně po ovulaci, kdy proniká tekutý obsah z prasklého folikulu do prostoru okolo něj. Po několika dnech tento stav vymizí. 

Tekutina v malé pánvi

Za tekutinu v malé pánvi ponejvíce mohou různé zdravotní problémy. 

Jako třeba endometrióza, která se rozšiřuje mimo dělohu krvácí a v tomto případě je to volná tekutina s krví. Dále za to může zánětlivý proces nějakého orgánu uloženého v pánvi (prasklá cysta, vaječník, tvorba cyst apod. Tekutina může pocházet přímo z postiženého orgánu. Dále může jít o ascites, který se vyvíjí u maligních nádorů, nemocných jater, vaječníků a pod. Volná tekutina je jakákoliv krev pocházející z krvácení do břišní dutiny. Tekutinu v malé pánvi může doprovázet i mimoděložní těhotenství. Nejčastější příčinou je však onemocnění jaterního parenchymu. K dalším příčinám pak patří i pravostranné srdeční selhání, zánět slinivky, tuberkulóza, nefrotický syndrom, nedostatek bílkovin, portální hypertenze, chlamydiové infekce. 

Jak se ascites projevuje

Malé množství se nemusí nikterak projevit. Jinak se může objevit nevolnost, pálení žáhy, plynatost, dušnost, pohybové obtíže, kýla. Dále rovněž dochází ke zvětšení břicha v dolní oblasti, především okolo pupku. 

Diagnostika

Základem odhalení je především pohled a pohmat břicha. Ascites je však takto obtížné potvrdit. Malý není vůbec znát a ten rozsáhlý může být zaměňován s obezitou. Nejpřesnější diagnostikou, která tento problém odhalí, je ultrazvuk břicha. Ten dokonce dokáže i definovat množství tekutiny a používá se i v rámci dalšího vyšetření, kdy se hledá to nejlepší místo k nabodnutí břicha a odebrání jeho vzorku. 

Ze vzorku tekutiny je možno provést biochemické vyšetření, mikrobiologii a dokonce i cytologii. 

Tekutina v Douglasově prostoru

Douglasův prostor je u ženy tím nejhlubším místem v dutině břišní u žen. Nachází se mezi dělohou a rektem. Tekutina se tam objevuje při zánětech i nádorech. Hledá se tam i při podezření na vnitřní zranění. U mužů se obdobný prostor nachází mezi močovým měchýřem a rektem. 

Tekutina v Morrisonově prostoru

Morrisonův prostor je vychlípka peritonea, kterou najdeme v sagitálním řezu mezi játry a pravou ledvinou. V tomto místě se objevuje u vnitřního krvácení a také při akutním zánětu slinivky. 

Tekutina v lůžku u žlučníku

Vyskytuje u akutní cholecystitidy. 

Tekutina pod kapsulou sleziny

Tekutina v této oblasti představuje krvácení ze sleziny. 

Léčba tekutiny v malé pánvi

Léčba se může zahájit až potom, co je odhalena a zjistí se, jaká je její příčina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here