Vpáčený ušní bubínek je stav, kdy se bubínek vytáhne směrem k středu vašeho ucha. Ušní bubínek je tenkou vrstvou tkáně, která se nachází mezi vnitřním a vnějším uchem. Ušní bubínek je odpovědný za přenos zvukových vibrací do kostí ve středním uchu, což umožňuje slyšet.
Obsah článku
Co způsobí vpáčení ušního bubínku?
Jednou z hlavních příčin, proč k tomu dochází, je dysfunkce Eustachovy trubice. Střední ucho obvykle neplní nic jiného než vzduch. Tlak vzduchu vně ušního bubínku musí zůstat stejný jako ve středním uchu. Pokud problém s Eustachovou trubicí změní tuto rovnováhu, může se vytvořit podtlak, který začne přitahovat bubínek směrem k střednímu uchu. Vakuum se může vytvořit i kvůli infekci způsobené bakteriemi, které se dostaly do Eustachovy trubice. Stav může způsobit rovněž i změny tlaku vzduchu. Retrakční kapsy se mohou vytvořit pouze na určitých částech ušního bubínku, nikoliv na celé membráně.
Existují 4 fáze vpáčeného ušního bubínku
- Nedochází u ní ke kontaktu s žádnou z kůstek středního ucha.
- Tympanická membrána se dotýká kosti středního ucha.
- Středoušní dutina se začíná zužovat kvůli zataženému ušnímu bubínku.
- Stažený ušní bubínek uvízne v prostoru středního ucha kvůli chronickému zánětu.
Příznaky
Někteří lidé jsou absolutně bez příznaků, jiní mohou mít chronické problémy a mohou cítit bolest v uchu, pocit tlaku nebo plnosti v uchu, ztrátu sluchu a tekutinu v uchu.
Jaké komplikace takový vpáčený ušní bubínek mohou doprovázet?
Bez léčby by takové vpáčení bubínku mohlo vést až k jeho prasknutí. Známky toho, že je i prasklý ušní bubínek představuje zvonění v postiženém uchu, nevolnost a závratě. Neváhejte proto a kontaktujte lékaře. Pokud stav přetrvává déle než 6 měsíců, můžete mít komplikace jako ztrátu sluchu, která pak trvá, dokud se vše nezahojí. Nemoc může být komplikována infekcí, která se může stát chronickou, protože si bakterie nestále razí cestu dovnitř. Další možnou komplikací je pak i cysta, která se vytvoří v retrakční kapse ušního bubínku. Začíná to jako nahromadění kůže a ušního mazu, jenž se potom šíří do prostoru středního ucha nebo mastoidní kosti umístěné za uchem. Ušní bubínek má za úkol oodlupování odumřelé kůže do zvukovodu, což způsobuje hromadění mazu. Pokud tuto funkci ušní bubínek nemůže vykonávat, zhroutí se a vede to k vytvoření cysty. Příznaky cysty na ušním bubínku připomínají prasklý bubínek. A je to i důvod, proč byste při každém nepohodlí v uchu měli navštívit ambulanci ORL. Pokud byste svůj stav neřešili, mohla by cysta sežrat kosti kontrolující vaši schopnost slyšet, což by pak vedlo k trvalé ztrátě sluchu. Výsledná infekce by se mohla rozšířit do vnitřního ucha nebo dokonce do mozku a ohrozit vás na životě. Rozvinout by se totiž mohla meningitida, mozkový absces, paralýza obličeje.
Jak se léčí?
Vše se odvíjí na závažnosti vpáčení a dalších komplikacích. Pomoci může profuk, kdy se s pomocí fouknutí do nosu balonkem bubínek vrátí zpět na své místo. Lékař může stav pouze sledovat, může vám napsat antibiotické kapky a stav v tom nejhorším případě může vést i k operaci. V případě cysty se jí rozhodně nevyhnete.