Domů Nemoci Gynekologie Vulvodynie

Vulvodynie

Tápete, co se skrývá pod tak tajemným názvem vulvodynie? Vězte, že se jedná o odborný název, jenž označuje nepohodlí v oblasti vnějších ženských pohlavních orgánů, přičemž ne vždy může být odhalena příčina.

O vulvodynii

Vulvodynie je mnohdy nevysvětlitelná chronická bolest, svědění a pálení zevního ženského genitálu, který trápí dokonce až 20% žen. Počet nemocných přitom neustále narůstá a lékaři si s ní neví příliš rady. Pro nemoc je typická bolest lokalizovaná v okolí pochvy. Problém se však týká nejen pochvy, ale i klitorisu a velkých a malých pysků.

Zapeklitý problém často řeší praktici, gynekologové a mnohdy dokonce i psychologové. Odhalení není vulvodynie není žádný problém, ale zjistit proč a co s tím, to tedy rozhodně problém je.
Každá žena navíc vulvodynii popisuje trochu jinak. U každé ženy totiž nepříjemné příznaky vyvolá něco jiného a i samotné projevy se mezi sebou liší. Někdy bolest vyvolá tampon, gynekologické zrcadlo nebo partner a jiné trpí při pouhém nošení kalhot. Tyto bolesti mohou mít i různou intenzitu a charakter. Neurologové vulvodynii přirovnávají dokonce k migréně. A stejně jako ona, může být vulvodynie mírná i těžká a objevovat se může i v různé frekvenci. Výskyt problému spolu s názvem byl poprvé oficiálně popsán již v roce 1980 (nicméně choroba je známá již po staletí). Zajímavé však je, že stále existuje ještě velké procento lékařů, kteří o tomto problému a diagnóze vůbec neslyšeli. O to těžší je pak nemoc odhalit a nějak označit.

Projevy vulvodynie

Vulvodynie se projevuje jistým diskomfortem, který přetrvává déle než 6 měsíců, kdy ženy cítí intenzivní pálení, tlačení, bolesti a citlivostí dané oblasti. Žena pak díky tomu má problém usedět, nosit určité oblečení, chodit a sexuálně žít. Při milování pak může žena prožívat mučivou nesnesitelnou bolest.
Dlouhá staletí bolest odborníci spojovali s psychosomatikou a sexualitou, a proto ženy posílali k sexuálním terapeutům. Až v posledních letech se ukazuje, že by měly spíše mířit na gynekologii.

Příčiny vulvodynie

Ne vždy se skutečná příčina podaří odhalit. Přesná příčina dodnes není známa, ale výzkumy zjistily, že vulvodynii mohou způsobovat chronické kvasinkové infekce, nervové podráždění kůže, křeč (stažení) svalů pánevního dna a jistý význam má i genetická predispozice. Nově bylo zjištěno, že se vulvodynie objevuje také po biopsii, gynekologické operaci a u cukrovky.

Jak se léčí vulvodynie, když se ani pořádně neví, proč se objevuje?

Bohužel neexistuje žádný lék proti vulvodynii, řeší se proto hlavně její příznaky. Lékaři ženám ordinují lidokain a estrogenový krém proti bolesti. Užívat také můžete tabletky – proti bolesti, antidepresiva a antikonvulziva. Další možností léčby je rehabilitace, která je zaměřená na uvolnění napětí svalů pánevního dna. Další metodou pak může být i chirurgické řešení, kdy se upravuje vchod do pochvy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here