Domů Nemoci Ortopedie Vyhozené žebro

Vyhozené žebro

Vyhozené žebro je laické označení pro blokádu žeber. Dochází k němu z různých příčin, ponejvíce však jako následek po nevhodné fyzické zátěži, u níž dochází k jednostranné zátěži těla. Vzniknout může i celkovým špatným držením těla nebo prudkým pohybem.

Projevy a příznaky

Vyhozené žebro může být na přední i zadní straně hrudníku. přední představuje stranu ve spojení s hrudní kostí a zadní pro změnu spojení s hrudními obratli. Bolest u něj cítíte střílet pod lopatku. Mimo to vás u něj bolí i na hrudníku. Může se jevit, že máte infarkt. Objevit se mohou i problémy s dýcháním, omezení pohybu, bolest paží, bolest zad, bolestivý pohyb. Souviset může s bolestí hlavy, omezeným pohybem hlavy,zvoněním v uších, závratěmi, potížemi s polykáním, bolestmi kyčelních kloubů, problémy s trávením.

Blokády horních žeber

U blokád prvních tří žeber se příznaky projevují ve spojitosti s krční páteří. Objevit se může bolest hlavy, bolest ramenního pletence, lokte a prsty ruky.

Blokády čtvrtého žebra

Vyhozené čtvrté žebro dokáže navodit mylný dojem infarktu. Objevuje se bolest v oblasti srdce, levé lopatky, prsty levé ruky. Nemocný má pocit, že nemůže nadechnout. Objevit se dále může zvýšená potivost a nevolnost. U blokády na pravé straně má nemocný pocit průstřelu.

Blokáda spodních žeber

Vyhozená spodní žebra se projevují pícháním pod lopatkou. Cítit je můžete až v lýtkách. Bolest putuje přes břicho, pánev, stehna až do lýtek. U této blokády se často objevuje i blokáda křížo-kyčelního skloubení. Cítit můžete bolesti v oblasti kříže nebo hýždě. Zde se může jevit jako výhřez meziobratlové ploténky.

Příčiny vyhozeného žebra

O příčinách jsme hovořili již výše, ale veskrze k tomu může dojít velmi snadno třeba u brždění MHD. Vy se držíte, abyste nespadly, zatnete svaly, cukne to a blokáda je rázem na světě. Snadno, hloupě, bolestivě a velmi rychle.

Jak řešit vyhozené žebro

Vyhozené žebro patří k nejčastějším diagnózám, které u nás řeší fyzioterapeut. Odstraní se mobilizací, u něhož dojde k navrácení blokovaného žebra na původní místo. Dále vám pak pomůže i preventivní cvičení, které se na fyzioterapii nemocný naučí a může ho potom provádět v domácím prostředí. Potřebné je i navození správného držení těla, správných pohybových návyků a odstranění stresových faktorů. Pomoci mohou i cviky DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace podle profesora Pavla Koláře a cviky podle Ludmily Mojžíšové. Přínosná je i léčba ultrazvukem, magnetoterapie a elektroléčba. Důležitou úlohu zde hraje i psychická pohoda a výživa.

Jak si pomoci v akutní fázi

Nejlepší a nejúčinnější pomocí v akutní fázi je suché teplo. Velmi účinná je obzvláště elektrická dečka. Vedle dečky jsou efektivní i gelové sáčky. Dále pomáhá i rozmasírování tzv. trigger pointu, čili spoušťového bodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here