Kardiostimulátor je přístroj, který se implantuje pacientovi, který trpí poruchami srdečního rytmu, které ho mohou ohrozit na životě.
O výměně kardiostimulátoru rozhoduje kardiolog, ke kterému chodí pacient na pravidelné kontroly.
Před zákrokem lékař informuje pacienta o důvodech výměny, jak bude zákrok proveden a také o možných komplikacích a také o tom, jaké komplikace mohou nastat, pokud k výměně kardiostimulátoru nedojde. Na základě těchto informací, podepíše pacient informovaný souhlas se zákrokem.
Důvody k reimplantaci:
Nejčastějším důvodem k výměně kardiostimulátoru je vyčerpání kapacity baterie, která kardiostimulátor napájí. Výdrž baterie bývá mezi šesti až deseti roky. Další možností je výměna z důvodu implantace jiného typu kardiostimulátoru, který by pacientovi více vyhovoval a zajistil mu potřebnou léčbu a komfort.
Někdy je nutné kardiostimulátor vyměnit, jelikož dojde k poškození kůže nad přístrojem nebo dojde k infikování stimulačního systému.
Kardiostimulátor:
Kardiostimulační systém se skládá z hlavní „krabičky“, která má velikost krabičky o sirek, ale má asi o polovinu menší tloušťku. V krabičce se nachází baterie a systém, který chování srdce sleduje a podle potřeby vysílá elektrické stimulační pulzy, které udržují správnou srdeční frekvenci. Další částí jsou stimulační elektrody, jimiž jsou výboje vedeny do srdeční tkáně. Na tento popud se srdeční svalovina stáhne. Dle typu stimulátoru a potřeby pacienty mají kardiostimulátory jednu i více elektrod. Pokud je v kardiostimulátory jedna elektroda, je zavedena do pravé síně nebo komory, pokud jsou dvě elektrody, jsou zaváděny do pravé komory a pravé síně.
Provedení reimplantace:
Je možné říct, že reimplantace se příliš neliší od první aplikace kardiostimulátoru. Zákrok trvá přibližně 30 minut. A je méně náročná než první implantace.
Provádí se za sterilních podmínek na operačním sále. Pacientovi jsou podány léky proti bolesti a na zklidnění a anestezie je použita lokální, tedy vpravená do místa zákroku. Pacient může během zákroku komunikovat s operatéry a upozornit na nějaké potíže.
Řez k vyjmutí kardiostimulátor je veden v místě, kde byl proveden první řez. Dále se operatér dostává ke kapse, v níž je kardiostimulátor, který opatrně vyjme, po odpojení stimulačních elektrod. Elektrody jsou zkontrolovány, zda dobře vedou elektrické stimuly. Pokud ano, není potřeba je měnit a napojí se na ně nový kardiostimulátor. Nový kardiostimulátor se vloží přesně do místa, odkud byl první kardiostimulátor vyjmut. Rána se zažije a překryje, aby se mohla zahojit.
Pokud se zjistí, že je narušená funkce elektrod, je nutné vyměnit i ty. Elektrody jsou vyjmuty a žilní cestou se zavedou elektrody nové.
Po ukončení výměny se provede kalibrace kardiostimulátoru pomocí speciálních programů.
Poté je pacient umístěn na pokoj a v případě, že nejsou komplikace, může opustit nemocnici ještě týž den, nejčastěji však druhý den po zákroku. Aby se předešlo riziku infekce, podává se pacientům antibiotiku. Kontrola je provedena za cca 10 dní. Lékař zkontroluje hojení rány a funkce stimulátoru.