Domů Nemoci Kůže Vyndání stehů

Vyndání stehů

O každou ránu, která je opatřena stehy, je nutno důsledně pečovat. Pouze tak si zajistíte nekomplikované hojení. Správná péče o ránu může zabránit rozvoji celé řady nepříjemných komplikací a v prvé řadě infekci. Někdy je nutno počítat s delším léčením, a to v případě cukrovky anebo užívání kortikoidů. Péče by měla být spojena s pravidelnými převazy, čištěním a sledováním rány. Ránu je rovněž vhodné chladit, chránit ji před sluncem a poškrábáním.

Stehy samotné řeší lékař

Měly byste si uvědomit, že stehy zde neřešíte vy, ale lékař. Stehy se odstraňují různým způsobem i po různé době. Vše se odvíjí od lokalizaci rány, dalších diagnózách, typu stehu i užitém šicím materiálu. Vytahování stehů je nutné ve všech případech, kdy nebyl užit vstřebatelný šicí materiál. Vstřebatelný syntetický materiál je pevný a dobře snášený. Vyrábí se z polymerů kyseliny glykolové nebo mléčné. Nevstřebatelný šicí materiál je vyroben z hedvábí, lnu, kovu, polyamidu, polyesteru nebo polypropylenu.

Všeobecná pravidla

Volba vlákna se odvíjí od toho, jaká tkáň se bude šít. Většina stehů se neodstraňuje, a proto se užívají vstřebatelné stehy. Nevstřebatelné se užívají k šití cév a kůže. Kůže se navíc šije i různými typy stehů, které pak jde odstranit. Na kůži požadujeme nejen pevné zhojení, ale i příznivý kosmetický výsledek.
Materiál Catgut se obvykle vytahuje za 7-10 dní. Vicryl se obvykle vstřebá do 70-90 dnů.
Když se rána hojí, potřeba nití mizí, a proto je zde vhodné nitě odstranit. Pokud by se rána zhojila a nedošlo by k odstranění vláken, vzniká pocit nepříjemného napětí a dalších nepříjemných pocitů.

Jak odstranit stehy

Stehy by měly být odstraněny za sterilních podmínek, aby nedošlo k zanesení mikroorganismů do rány. Před vytažením stehů je zapotřebí, abyste si pečlivě omyly ruce mýdlem a ošetřili je kožními antiseptiky. Povrch rány se ošetří dezinfekcí. Pro vytažení stehů se užívají pouze sterilní nástroje. Obvykle se jedná o pinzetu a nůžky.
Samotné vytažení stehů spočívá v tom, že si lékař zachytí konce niti a střihne ostrými nůžkami pod uzlíkem a následně steh jemným tahem vytáhne. Po vytažení všech stehů ránu lékař překontroluje, zda je v pořádku, zda drží a pokud je vše tak, jak má, ošetří se antibotickou mastí a ještě se sterilně přelepí.

Následná péče

Jestliže se vám po vyndání stehů rána znovu otevře, budete muset navštívit opět lékaře, který ránu bude muset nejspíše znovu zašít. Pro lepší zhojení je vhodné kůži ošetřovat krémem i krémem proti slunečnímu záření. Vyhýbejte se sluníčku. Pro rychlejší zhojení rány vám doporučujeme užívat vitamín E.

Varování

  • Nikdy si nevyndávejte stehy sami!
  • Vyhýbejte se kontaktu s mýdlem.
  • Čerstvou ránu pečlivě ošetřujte a udržujte ji v suchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here