Domů Nemoci Gynekologie Vynechání menstruace

Vynechání menstruace

Vynechání menstruace je obecně považováno za jeden z nepřehlédnutelných znaků těhotenství u žen a dívek v reprodukčním věku, nebo naopak za příchod menopauzy u žen zralého věku. Může k němu však dojít také z mnoha jiných příčin. Které to jsou? A kdy by měla pacientka raději navštívit lékaře?

Vynechání menstruaceHormonální změny

Nejznámější příčinou vynechání menstruace (amoneorea) jsou hormonální změny, jako je především těhotenství a příchod menopauzy (toto období předcházející samotné menopauze se označuje jako premenopauza nebo též perimenopauza). Zásadní rozdíl mezi pre/perimenopauzou a samotnou menopauzou spočívá právě v tom, že zatímco v období menopauzy žena již nemenstruuje vůbec, v předchozím období pre/perimenopauzy pak menstruuje nepravidelně – pravidelné menstruační krvácení postupně slábne a přestává být pravidelné, tj. opakovaně vynechává.

Pokud jde o těhotenství, zde je důležité zmínit, že vynechání menstruace automaticky neznamená začátek těhotenství, a naopak některé těhotné ženy mohou na počátku těhotenství krvácet (falešná menstruace), takže o své těhotenství zjistí až později. (Nepravidelné krvácení mívají rovněž mladé dívky, které teprve začínají menstruovat, než se jejich cyklus ustálí.)

Stres nebo změna prostředí

Jako velmi častý důvod vynechání menstruačního krvácení se uvádí stres. Jak je to možné? Pokud se organismus dlouhodobě nachází pod tlakem, začne ve zvýšené míře produkovat látky (hormony, jako je například kortizol a adrenalin), které nepříznivě ovlivňují ženské hormony. V důsledku toho pak může dojít právě k vynechání periody. U žen, které jsou permanentně ve stresu, nebo dokonce trpí úzkostí či depresí, může dojít dokonce k úplné ztrátě menstruace. Tento jev by měl být vždy důvodem pro návštěvu ženského lékaře.

Hubnutí a různá onemocnění

Svou roli hraje samozřejmě i výživa. Existují stovky případů dívek, které ve snaze po dokonale štíhlém těle zhubly natolik, že ztratily nejen váhu, ale i menstruaci. Krajním případem jsou anorektičky, které téměř vůbec nepřijímají potravu. Ztráta hmotnosti ve spojení s vynecháním či ztrátou menstruace může však signalizovat i jiná onemocnění, než je mentální anorexie a ostatní poruchy příjmu potravy.

Nepříznivý vliv na menstruační cyklus mají například onemocnění štítné žlázy, ale také infekční nemoci, jako je běžná chřipka. Ovšem pozor, vynechání menstruace se může týkat i zcela zdravé ženy, například v důsledku nadměrné fyzické zátěže, změny životního režimu, atd.

Gynekologická onemocnění

Poslední skupinu možných příčin bohužel představují gynekologická onemocnění. Kvasinkami (především nebezpečná kvasinka Candida albicans) či poševními záněty počínaje a endometriózou konče. Endometrióza je velmi časté gynekologické onemocnění, charakteristické objevováním se částeček děložní sliznice mimo děložní dutinu. Tyto částečky mohou vznikat ve vaječnících nebo vejcovodech, ale také v močovém měchýři, nebo dokonce ve střevech. Problém je, že tyto drobné částečky vytvářejí cysty a srůsty, které jsou pro pacientky zdrojem bolesti. Léčba je možná buď hormonální, nebo operační (chirurgicky nebo laparoskopicky).

Prevence

I přestože vynechání menstruace většinou nebývá známkou závažného zdravotního problému (například při změně časových pásem je tento jev poměrně obvyklý), neměly by dívky a ženy (zejména tedy v reprodukčním věku) tento příznak v žádném případě podceňovat. Pokud k vynechání dochází opakovaně, menstruace je nepravidelná, jed důležité, aby pacientky pro jistotu navštívily svého gynekologa. Případná včasná diagnostika problému dokáže předejít celé řadě závažných zdravotních obtíží.

Foto: Freeimages.com   

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here