Obočí lemuje tvář a výrazně ovlivňují vzhled člověka. Někdo si své obočí škube a někdo se modlí za to, aby mu samo od sebe nevypadalo. Měly byste milé dámy vědět, že éra tenkého obočí je dávno ta tam. Navíc vás takovéto tenké obočí dělá starším, umělým a nudným. Bohužel ne vždy je vypadávání obočí zapříčiněno škubáním, ale probíhá svévolně. Pokud o obočí přijdete, není to nic pozitivního. Důvodů, proč se to může stát, je však mnoho.
Proč vám řídne obočí
Vliv na ztrátu obočí mohou mít některé léky i choroby. Jedním z nejčastějších příčin ztráty obočí je chemoterapie, kdy nevypadává pouze obočí, ale i vlasy a ochlupení na celém těle. Podobně jako chemoterapie se mohou projevovat i některé kožní choroby. Ty mohou v dané oblasti vyvolat zánět, které pak mohou vypadávání obočí způsobit. Velmi častými viníky vypadávání obočí jsou hormonální a endokrinní výkyvy, autoimunitní onemocnění a některé infekce.
Endokrinologie a vypadávání obočí
Jednou z nejvíce ovlivňujících stavů, které způsobují vypadávání oboří je onemocnění štítné žlázy, těhotenství a hormony progesteron, HCCG a jiné.
Rakovina
Vedle chemoterapie pak za vypadáváním obočí způsobuje i rakovina, která však stojí i za vypadáváním vlasů. Velmi často tento stav způsobuje T lymfom kůže leukémie, lokální rakovina kůže nebo Kaposiho sarkom.
Infekce
Dalším viníkem vypadávání obočí je infekce, která napadne vlasový folikul a vytvoří v něm zánět. Nerovnoměrné vypadávání je známkou syfilis. I lepru doprovázelo vypadávání obočí. To naštěstí už není tak obvyklé onemocnění. K běžným infekčním příčinám patří plísňové infekce, pokousání od vší, Hansenova nemoc a již jednou zmíněná syfilis.
Autoimunitní poruchy
Autoimunitní choroby ničí nemocného samo o sobě, tak proč by tento stav nemohl způsobit i vypadávání obočí? Vypadávání obočí patří k charakteristickým příznakům lupusu erythematodes, alopecia areata a vitiligo.
Záněty kůže a vypadávání obočí
Takové záněty kůže obvykle doprovází svědění, nutkavý pocit škrábání a vypadávání chloupků. Za tyto stavy pak může kontaktní dermatitida, atopická dermatitida, svrab i zánět mazotok.
Další kožní choroby, které mohou za to, že vypadává obočí
Do této kategorie patří bradavice, hemangiomy, seborrhoa anebo hyperplazie.
Nedostatek živin
Vypadávání obočí je jedním z příznaků nedostatku živin, k němuž ponejvíce dochází při nevhodných dietách. Stav je způsoben nedostatkem selenu, železa, zinku, vitaminu D, B12, biotinu a omega 3 mastných kyselin.
Další příčiny vypadávání obočí
Sklerodermie, jizvy, užívání léků (některé léky na snížení krevního tlaku, antidepresiva, léky na epilepsii), otrava těžkými kovy (zejména rtutí, arzénem, jódem, zlatem, thaliem), předávkování vitamíny, užívání antirevmatik, betablokátorů, po celkové anestézii, stres nebo také při velmi zvýšených tucích v krvi.
Léčba vypadávání obočí
Léčba se odvíjí od toho, jaká je její příčina. Hlavní slovo má zde dermatolog.
Jak zahustit obočí přírodní cestou
Pokud se léčby chcete chopit samy, můžete to zkusit s pomocí ricinového oleje, který se užívá i na podporu vlasů. Každý večer do obočí vetřete trochu oleje. Pravidelná aplikace pak způsobí, že obočí časem zase zhoustne. Obdobně pak působí i kokosový a olivový olej. Zajímavým lékem pro hustější obočí je cibulová šťáva, kterou je nutno vmasírovat do obočí. Po pětiminutové masáži pak obočí omyjte a osušte.