Domů Nemoci Příznaky Vyrážka na břiše

Vyrážka na břiše

Vyrážka, odborně exantém, je kožním projevem. Jde obvykle o příznak kožních chorob a dále pak i infekčních a jiných chorob. Může jít i o alergickou reakci, a to buď kontaktní nebo celkovou (po požití). Vůbec nejčastěji však představuje jeden z nejvýraznějších příznaků různých infekčních chorob, jimiž trpí zejména děti.

Nejčastější příčiny infekční vyrážky

K nejčastějším příčinám vzniku vyrážky jsou zarděnky, herpetické infekce, spalničky, spála, plané neštovice, pátá a šestá nemoc, ruka-noha-pusa, erythema infectiosum a exanthema subitum.

Další příčiny vyrážky na břiše a nejen tam

  • Kopřivka
  • Potničky
  • Štípanec
  • Vyrážka z horké vany
  • Petechie
  • Purpura
  • Stevensův-Johnsonův syndrom

Nemocí, které doprovází vyrážka je samozřejmě mnohem víc. Diagnostika tudíž není zrovna nejsnadnější.

Kawasakiho nemoc

Kawasakiho nemoc je vaskulitida neznámé etiologie. Představuje multisystémové zánětlivé onemocnění postihující malé a středně velké arterie. Vede  k tvorbě aneurysmat a mimo jiné ji doprovází vyrážka na břiše. Onemocnění postihuje nejvíce děti do 5 let. Maximálně jsou postiženy děti mezi druhým a třetím rokem. Trápí především Japonce a další asijské děti.

Příznaky vedle vyrážky na břiše

Pro tuto nemoc je typický náhlý nástup horečky, která se pohybuje nad 40 stupňů Celsia. Dále se objeví zánět spojivek, rozpraskané rty, jahodový jazyk, zvětšení uzlin na krku, jež přesáhnou 1,5 cm, otoky rukou a nohou, akutní myokarditida, bolest břicha, hydrops žlučníku, artritida. Tato fáze trvá zhruba 1-2 týdny. Pak nemoc přejde do subakutní fáze, v níž je dítě ohroženo náhlým úmrtím. Objeví se výrazné olupování kůže, zejména prstů, trombocytóza a tvorba aneurysmat. Tato fáze trvá do 4 týdne. Pak dochází k pozvolnému návratu do normálu. Nemoc se léčí klidem, aplikací imunoglobulinu a kyseliny acetylsalicylové.

Pityriasis rosea

Růžová pityriása je mezi laiky méně známá, nicméně, je to právě ona, kterou doprovází typická vyrážka na břiše. Onemocnění způsobuje virové onemocnění HHV-7. Nemoc nejvíce postihuje děti a mladistvé. Nejde o nic nebezpečného, sama vymizí v průběhu 6-8 týdnů.

Příznaky

Prvotním příznakem je tzv. primární vyrážka o velikosti 2-5 mmm, která má červenou nebo růžovou barvu. Je šupinatá. Objevuje se na břiše, ale najít ji můžete i na zádech, krku nebo ramenou. Nemoc není třeba nikterak léčit. Pokud svědí, použijte tekutý pudr, antihistaminika a lehká analgetika. Pomoci mohou i slabé protizánětlivé masti.

Šestá nemoc

Šestá nemoc, nebo také dětská růžovka, je infekční chorobou, která se projevuje typickou vyrážkou. Nejčastěji se objevuje v období od 6 do 24 měsíců. Objevit se však může i u starších dětí. Způsobuje ji herpetický virus HHV-6. Obvykle se objevuje na jaře. Typické pro ni je horečka nad 40 stupňů Celsia, která trvá 3-5 dnů. Další příznaky napodobují klasické nachlazení. Po několika dnech se objeví drobně skvrnitá sázka, a šíří se od středu těla směrem na krk, trup a končetiny. Někdy vyrážka po několika hodinách zmizí a jinak zmizí do dvou až tří dnů. Sama a bez následků.

Pásový opar

Další velmi bolestivou chorobou, jež způsobuje pásovou vyrážku v oblasti břicha, ale může se objevit i jinde, včetně obličeje, je pásový opar. Stojí za ní Varicella Zoster, čili stejný vir, který způsobuje i plané neštovice. Nemoc doprovází horečka, zimnice, bolest hlavy a únava. Nemoc trvá 2-4 týdny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here