Domů Nemoci Kůže Vyrážka na dlaních

Vyrážka na dlaních

Trápí vás vyrážka na dlaních? Jde jistě o dost nepříjemnou záležitost. Vyrážka na dlaních nejenže vypadá děsivě, ale takto postižená kůže může může ohromně bolet, svědit i pálit. Vyrážka se postupně může měnit v puchýře, slévat se a koupat se. Dlaně jsou pak ohroženy infekcí.

Vyrážka na dlaních může být spojena s vyrážkou na těle. Někdy se objeví nejprve vyrážka na dlaních, aby se posléze objevila i jinde. Jindy trápí pouze vyrážka na dlaních. Příčin vzniku může být různorodá. Pro správnou léčbu je však velmi důležité odhalit tu správnou diagnózu, což nemusí být zrovna jednoduché.

8 nejčastějších příčin

Alergická reakce

Vyrážkou na dlaních se velmi často projevuje alergická reakce, ať už kontaktní nebo potravinová. Vedle vyrážky může problém doprovázet i otok, svědění úst, potíže s dýcháním a polykáním, zvracení, průjmem a anafylaktickém šokem.

Suchá kůže

Zejména v zimních měsících může počasí dost významně vysušit vaši pokožku. Takováto pokožka může být drsná, popraskaná, s vyrážkou. Ruce se šupí a samozřejmě svědí a štípou. Pokud si postižený takovéto ruce ještě začne škrábat stav se jen zhoršuje a hrozí zde i vznik zánětu.

Plísňová infekce

Plísňové onemocnění kůže se obvykle projevuje jako prstencovitá vyrážka. Na dlaních vytváří charakteristický kruhový vzor. Dále se projevuje i hlubokými prasklinami. ztluštělou kůží, suchou kůží a zánětem.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je spojena s vyrážkou v místech, kde se pokožky dotýkají dráždivé látky. Vyrážka se obvykle objevuje až po nějakém čase, ale může se stát, že reakce je velmi rychlá. Kontaktní dermatitidu často vyprovokuje kontakt s jedovatým břečťanem, jedovatými houbami, niklem, makeupem, latexovými rukavicemi a šperky. Objevit se může také i po kontaktu s čistícími a pracími prostředky, bělidly a některými mýdly.

Lupenka

Lupenka může být také spojena s vyrážkou na dlaních, i když se ve skutečnosti může objevit kdekoliv na těle. Lupenku také mnohdy doprovází i infekce kůže. Problém může doprovázet i suchá šupinatá pokožka, zarudnutí, bolestivé trhliny v kůži, zarudnutí a zesílená kůže v daných oblastech.

Nemoc ruka, noha, pusa

Tato virová choroba je velice infekční a není pouze u dětí, i když pro ně je typická. Spojena je s vřídky a vyrážkou v ústech, v dlaních a na nohách. Nemoc kromě vyrážky doprovází i horečka, bolest v krku, puchýře na jazyku a nechutenství. Nemoc obvykle samovolně sama odezní. Pokud nemoc probíhá více závažně, neobejde se bez pomoci lékaře.

Dishydrotický ekzém

Další příčinou, jež stojí za vyrážkou na dlaních je dishydroitický ekzém, který se projevuje svědivými puchýřky a strupy. Jde o velmi bolestivou záležitost. Puchýře se vysuší a nakonec se do tří týdnů sloupnou. Někdy se u této nemoci rozvinou puchýře i na prstech i chodidlech. Nemoc častěji trápí ženy než muže, ale to neznamená, že by se u nich nemohl objevit. Bohužel na tuto nemoc neexistuje žádný lék.

Impetigo

Impetigo je kožní infekce s projevy v obličeji, na krku a na rukách. Jde o nakažlivé onemocnění, které se šíří kontaktem s postiženým člověkem, ale i s věcmi, kterých se nemocná osoba dotkla. Impetigo velmi svědí a může se díky poškrábání rozšířit i do jiných oblastí než je obvyklé.

Léčba vyrážky na dlaních

Jak již bylo zmíněno, léčba vyrážky na dlaních se odvíjí od toho, jaká je diagnóza. Některé vyrážky se vyléčí samy o sobě, čili nevyžadují žádnou léčbu a jiné diagnózy zase vyžadují léčbu poněkud náročnou. U suché kůže může pomoci důkladné promaštění a zvlhčení pokožky. U alergických reakcí může pomoci antihistaminikum, vyřazení alergenů a v těch nejhorších případech mohou pomoci kortikoidy. V případě dermatitidy, ekzému a lupenky může lékař předepsat léky k potlačení imunitní odpovědi. U bakteriálních a virových infekcí pak pomůže antibiotikum.

Vždy, když se vám objeví vyrážka na dlaních, neváhejte a obraťte se na lékaře, který vám dokáže pomoci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here