Domů Nemoci Dětské nemoci Vyrážka u dětí

Vyrážka u dětí

Vyrážky u dětí patří mezi velmi častá kožní onemocnění, která se objevují na nejrůznějších částech těla, a mají zpravidla přechodný charakter. Nejčastěji vznikají v důsledku podráždění kůže, infekce nebo alergické reakce a mívají podobu menších skvrnek či větších skvrn, pupínků nebo puchýřků. Pokud tyto jsou kožní projevy doprovázeny horečkou nebo jinými obtížemi, je návštěva lékaře nutná.

Vyrážka a její příčiny

Nejčastějšími příčinami vzniku vyrážky je podráždění kůže, které může vyvolat například nošení oděvů z umělých materiálů. Citlivou dětskou pokožku často dráždí také některé kosmetické přípravky, zejména ty s přídavkem parfemace a chemických konzervačních látek, anebo papírové pleny. Co se plen týče, dítě může být alergické na některou ze složek obsažených v plenách, anebo se jedná o klasické opruzeniny způsobené kombinací vlhkosti uvnitř pleny a nedostatečného přístupu vzduchu. Z tohoto důvodu jsou pro děti s citlivou pokožkou mnohem vhodnější látkové pleny, které kůži nedráždí. V létě mohou mít malé děti tzv. potničky, nezávažné kožní projevy, které vznikají jako reakce na pobyt v přehřátých prostorách.

Vyrážka jako projev alergie

Neméně častou příčinou vyrážky jsou alergické reakce, buď na některou z potravin, jako je například kakao, rajská jablíčka nebo jahody, ale také na léky, sluneční záření, anebo na kousnutí hmyzem, jako jsou vosy, komáři nebo vši. Nejčastějším druhem vyrážky způsobeným alergickou reakcí jsou kopřivka a atopická dermatitida. Nezřídka se objevují také alergické reakce na chlór v chemicky ošetřené bazénové vodě, která je především pro kojence a batolata nevhodná. Zvláštní kategorii představují vyrážky způsobené infekcí.

Vyrážky způsobené infekcí

Vyrážky způsobené virovou infekcí bývají velmi častým symptomem dětských onemocnění, jako jsou plané neštovice, pátá nebo šestá nemoc a spalničky. Zdrojem infekce jsou také bakterie, které pak způsobují onemocnění jako je spála nebo impetigo. Samostatnou kategorii pak představují plísňové infekce, kam patří například trichofytóza nebo pytiriáza. V případech, kdy je příčinou vyrážky infekce, je třeba léčit primární příčinu vyrážky – tedy samotnou infekci. K léčbě se dle původce infekce používají antivirotika (v případě virové infekce), antibiotika (v případě bakteriální infekce), nebo (u plísňové infekce) antimykotika. Tato léčba se neobejde bez lékařské pomoci.

Nejčastější nemoci s vyrážkou

Klasickou dětskou nemocí spojenou s vyrážkou, která je jejím typickým příznakem (jedná se o vyrážku v podobě puchýřků, které mokvají, a pak se z nich stranou strupy, které se zahojí), jsou plané neštovice. Plané neštovice se nejčastěji objevují u dětí předškolního věku, z hlediska nákazy jsou nejrizikovějšími obdobími časné jaro a podzim. Proděláním nemoci získává organismus vůči nákaze neštovicemi celoživotní imunitu. Průběh neštovic je individuální (některé děti mají horečku jiné ne, liší se i množství puchýřků), obvykle však bezproblémový. Mezi velmi časté dětské nemoci dále patří pátá a šestá nemoc. Pátá nemoc neboli infekční etyrém způsobuje vyrážku, která se nejprve objeví na tvářích, a poté se rozšíří na další části těla. Dítě je unavené a rozmrzelé a mívá horečku. Nemoc během 3 dní odezní, ale může trvat také 3 týdny. Podobné příznaky má šestá nemoc, ovšem s tím rozdílem, že trvá 4 až 5 dní a vysoká horečka je pro ni typická. Obě nemoci se léčí pouze snižováním horečky ve spojení s klidovým režimem.

Možné komplikace a jejich prevence

V praxi často dochází ke kombinaci různých druhů vyrážek, dítě má například alergickou reakci na bodnutí hmyzem, postižené místo si rozškrábá a dostane se do něho infekce. Podobná situace může nastat, když si dítě rozškrábá neštovice, onemocnění, jehož standardní léčba vyžaduje minimální medikaci (pouze léky na snižování horečky, pokud je, a tekutý pudr zmírňující nepříjemné svědění), si v důsledku zanesení infekce vyžádá antibiotika. Z drobných obtíží pak často mohou zbytečně vzniknout velmi závažné komplikace. Z hlediska prevence je proto důležité, aby děti měly krátce střižené a čisté nehty.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here