Domů Nemoci Vyšetření, operace Vyříznutí znaménka

Vyříznutí znaménka

Najít člověka bez znaménka je nemožné. Znaménka se tvoří zcela přirozeně v průběhu celého našeho života. S některými se dokonce už i narodíme. I když jich existuje spousta druhů, všechna je dobré sledovat. Pokud se znaménko chová podezřele anebo roste tam, kde překáží, mělo by se znaménko odstranit.

Jak vypadají nebezpečná znaménka

Kontrolovat by se měla především ty, které vznikly v létě po slunění. Nenápadná ohraničená znaménka různých velikostí. Hlídat byste měli i ty, které mění velikost a barvu. Kontrolovat by se měly i tzv. dysplastické pigmentové névy, které se mohou (ale také nemusí) zvrhnout do maligního melanomu. Nejohroženější jsou ti, kteří jich mají velké množství. Ten, kdo jich má 50-90 zvyšuje riziko onemocnění maligním melanomem až dvojnásobně. Névy nejsou součástí kůže. Jde o oválné plošné projevy obsahující melanin. Tyto skvrny se na kůži objevují již od dětství, postupně přibývají a nejvíce pak během dospívání. Paradoxně jsou nejméně nebezpečná ta vystouplá a nevzhledná. Zvažte odstranění těch, které jsou v místě dráždění prádlem (tedy v oblasti pasu, podprsenky, ramen, hodinky a ve vlasech). A pamatujte si, krvácení je až poslední fáze.

Dříve, než znaménko odstraníte

Ještě před odstraněním znaménka je důležité navštívit kožního lékaře, který si vás prohlédne a znaménka zkontroluje nejen pouhým okem, ale i speciálním přístrojem zvaným dermatoskop. Na základě tohoto vyšetření se pak dozvíte, zda je radikální řešení nutné anebo postačí kosmetické řešení, případně pouhé sledování znaménka.

Neproblémová znaménka se odstraňují kosmeticky

Nezhoubná znaménka je možno odstranit bez řezání a šití s pomocí radiofrekvenčního přístroje nebo laseru. Zákrok je šetrný, bezbolestný a nekrvácí. Velkou výhodou je, že i tak je možné odebranou tkáň odeslat do laboratoře k histologickému vyšetření.

Chirurgické vyříznutí znaménka

Chirurgické vyříznutí znaménka je indikováno tehdy, když došlo ke změnám na povrchu. Znaménko změnilo tvar, velikost a barvu, svědí, bolí a krvácí. Dále jsou odstraňována ta, která prošla vyšetřením pod dermatoskopem a nedopadla nejlépe.

Jak se chirurgicky odstraňuje znaménko?

Chirurgické odstranění znaménka spočívá ve vyříznutí znaménka v lokálním umrtvení. Anestézie se aplikuje injekčně do dané oblasti. Po chvíli čekání, začne působit a může dojít k chirurgickému vyříznutí znaménka skalpelem. Rána se potom sešije a sterilně překryje. Zákrok se provádí ambulantně a trvá zhruba 15-20 minut. Po týdnu až 10 dnech dojde k odstranění stehů. V průběhu této doby byste se měli vyhnout soláriu, bazénu, veřejným koupalištím a sportovištím. Rána nesmí přijít na přímé sluníčko. Pozor si musíte dávat i na potrhání stehů. Po zákroku zůstává malá jizvička. Znaménko se odesílá do laboratoře k hlubšímu posouzení. Zákrok je plně hrazen pojišťovnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here