Domů Nemoci Ortopedie Výron kotníku

Výron kotníku

Výron neboli vymknutí, též podvrtnutí kotníku patří mezi nejčastější zranění, ke kterým dochází nejen při sportu, ale také při ostatních činnostech. Stačí špatně došlápnout, uklouznout nebo jít v náročném terénu v nevhodné obuvi a dojde ke zranění. Co dělat v případě, že k vymknutí kotníku dojde? A jak zranění předcházet?

Příčiny a příznaky vymknutí kotníku

K výronu kotníku (podvrtnutí hlezenního kloubu) dochází v situacích, kdy se kotník dostane do nepřirozené pozice, ve které pacient přenese váhu na nestabilní nohu. Dolní končetina se pak vyvrátí ven, přičemž tlak na chodidlo působí opačným směrem – dovnitř, a v důsledku toho dojde k natažení vazů a k jejich vytržení z kloubního pouzdra. Pokud se objeví okamžitý otok, znamená to, že došlo také ke krevnímu výronu.  Charakteristickými příznaky výronu kotníku jsou bolest, otok a hematom.

Tři stupně poškození vazů

Následkem výronu je omezená hybnost kotníku způsobená bolestivostíotokem. Podle stupně poškození vazů se rozlišují tři stupně závažnosti poranění. Při výronu kotníku prvního stupně, kdy jsou vazy pouze natažené, dochází k mírnému zhoršení funkce kotníku. Pro výron kotníku druhého stupně je charakteristické částečné natržení vazů. V případě třetího stupně závažnosti dochází k úplnému přetržení vazů a k vážnému narušení funkce kotníku.

Léčba závisí na závažnosti zranění

Léčba zranění se odvíjí od stupně závažnosti. Pokud dojde pouze k natažení vazů, postačí obvykle klidový režim ve spojení s analgetiky (používají se masti nebo gely, které se zevně aplikují, aby pacientovi ulevily od bolesti). Dále je důležitá komprese, ke které se používá obinadlo. Hojení urychluje injekční aplikace kyseliny hyaluronové přímo do místa postižených vazů. Tato forma terapie se používá často u sportovců, aby se mohli rychleji vrátit k plné zátěži.

Natržení nebo přetržení vazů

V případě, že dojde k natržení vazů, je nutná sádrová imobilizace, a to na dobu 3 až 6 týdnů. Po sundání sádry je nutná rehabilitace, na plnou zátěž je pacient připraven nejdříve 10 týdnů po zranění.  Úplné přetržení vazů vyžaduje okamžité operační řešení. Zde pak délka rehabilitace pochopitelně ještě delší.

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření má význam jak z hlediska urychlení léčby, tak i pro stanovení přesné diagnózy. Důležité je především vyloučit zlomeninu (k tomuto účelu se používá rentgen) a další možná poranění. Známkou zlomeniny kotníku je, že kloub po zranění nevydrží zátěž. V případě podezření na přítomnost úlomků v kloubní dutině se rovněž provádí artografické vyšetření, kdy se do kloubu před RTG vyšetřením nastřikuje kontrastní látka. Volné úlomky je nutné operačně vyjmout.

Fyzikální vyšetření a anamnéza

Pro stanovení přesné diagnózy provede lékař kromě provedení fyzikálního (pohmatového a pohledového) a rentgenového vyšetření také anamnézu, což znamená, že se podrobně vyptá pacienta, jak ke zranění došlo. Podstatné je zjistit, zda se při zranění končetina stočila, zatímco noha zůstala v rovné pozici. Dále, jak noha natékala a jakou měl otok barvu, jaký byl charakter a průběh bolesti, atd. Neméně důležité je zjistit, jaká opatření pacient bezprostředně po zranění provedl.

Jak si pomoci sám

Jakmile ke zranění dojde, je důležité zvednout nohu, protože zvýšená poloha omezuje vznik otoku. Od bolesti si nejlépe ulevíme chlazením – na postižené místo přikládáme sáčky naplněné ledem (lze použít také sáčky s mraženou zeleninou), a pokud nemáme tu možnost, tak alespoň mokrý ručník, šátek nebo jiný kousek látky.

Prevence výronu

Výronu kotníku lze obecně předcházet stabilním postavením nohou, což v praxi znamená nošením vhodné obuvi. Módní úzké boty na vysokém podpatku s volnou patou, které jsou častou příčinou zranění u žen, je lepší nahradit obuví s nižším podpatkem a zpevněnou patou. Na volbu obuvi je důležité dbát především při sportech a turistice. Ke zvýšení stability nohy je možné doplnit obuv ortopedickou stélkou, která přispívá k optimálnímu rozložení zátěže těla na plosku, a zároveň tlumí nárazy při došlapu.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here